• +21 66484075 - 09120627051
  • تا رضایتت ، خدا خواهیم کوشید

کسب و کار شما امروز بسته به دنیای اینترنت دارد

توانایی شما در دنیای نرم افزار و اینترنت بلاشک اعتبار و میزان درآمد شما را مشخص می کند

آموزش معماری MVC

آموزش معماری MVC

آموزش معماری MVC

(Learning MVC Architecture)

الگوی معماریMVC برای مدت زمان زیادی است که در علم مهندسی نرم افزار، وجود داشته است. اکثر زبان های برنامه نویسی، با اندکی تفاوت از معماری MVC استفاده کرده اند، ولی مفهوم ومعنی کار در همه موارد یکی بوده است.
بیایید به بررسی مفهوم معماری MVC در Asp.Net بپردازیم.


کلمه MVC مخفف سه کلمه اصلی مدل (Model)، نمایه یا  (View) و کنترلر (Controller) است.

درواقع MVC، برنامه را به 3 بخش اصلی و جدا از هم (مدل، نمایه و کنترلر) تقسیم می کند.

نکاتی که بایستی در خاطر داشته باشید :

  1. مدل (Model) مسئولیت نگهداری اطلاعات برنامه و لایه siness logic است.
  2. نمایه (View) رابطه کاربری و خروجی گرافیکی برنامه بوده که اطلاعات را به کاربر نمایش می دهد.
  3. کنترلر (Controller) درخواست های کاربر را مدیریت کرده و نمایه (View) مناسب را با استفاده از مدل تولید می کند.

   

( معماری MVC)

ممکن است بارها نام mvc را شنیده اید، ام وی سی نام یک معماری بسیار خوب در برنامه نویسی می باشد که اکثر زبان ها و فریم ورک ها از آن بهره می برند. در واقع این معماری بخش های مختلف را  از یکدیگر مجزا میکند بطوری که کاربر نهایی   فقط بتواند نتایج عملیات را مشاهده کند و کد نویسی قسمت های مختلف  بانک اطلاعاتی در پشت پرده انجام خواهد شد به دور از دسترس کاربران و آنها  نمی توانند این کد ها را در سورس کد سایت مشاهده کنند در عین حال مدیریت پروژه برایتان بسیار راحت تر خواهد شد.

 

در خارج از این معماری اگر برنامه نویسی انجام شود، بعنوان مثال فرم ورود به سایت، در همان صفحه بررسی می شود که آیا کاربر می تواند به صفحه وارد شود یا خیر و سایر عملیاتی که در برنامه نویسی مشخص شده است. اما در این سبک اصلا قابل قبول نیست و کار نخواهد کرد، در این معماری شیوه کار به این شکل خواهد بود که داده ها ارسال خواهند شد به کنترلر برای پردازش و کنترلر نیز با مدل در ارتباط است و مدل با بانک اطلاعاتی، فقط نتیجه به صفحۀ کاربر فرستاده می شود که آیا کاربر اجازه دسترسی دارد یا خیر.

MVC  یا (Model-View-Controller) یک الگوی طراحی پایه  برای جداسازی بخش واسط کاربری  UI از قسمت های پردازشی و منطقی برنامه می باشد.

پس فراموش نکنید در پروژه های خود، خصوصا پروژه های بزرگ حتما از این معماری استفاده کنید تا هم امنیت را ارتقاء دهید و در عین حال راحت تر بتوانید پروژه خود را مدیریت کنید و قطعا در پروژه هایی که تیمی کار می کنید نظارت بهتری روی کد نویسی هر بخش و هر فرد می توانید داشته باشید.

 

 

نظرات خود را ارسال کنید