• +21 66484075 - 09120627051
 • تا رضایتت ، خدا خواهیم کوشید

کسب و کار شما امروز بسته به دنیای اینترنت دارد

توانایی شما در دنیای نرم افزار و اینترنت بلاشک اعتبار و میزان درآمد شما را مشخص می کند

تجهیزات اتاق سرور استاندارد

تجهیزات اتاق سرور استاندارد

تجهیزات اتاق سرور استاندارد 

Standard server room equipment

 • هک و افشای داده ها، کسب و کارها را مجبور کرده تا درباره حریم خصوصی داده یا محرمانگی دوباره فکر کنند که چگونه می توانند داده ها را از دست هکرها حفظ کنند. با ایجاد بخش فناوری اطلاعات در شرکت به جای استفاده از خدمات آنلاین، می توان بسیاری از مسائل امنیتی مربوط به داده را حفظ کرد، این امر مستلزم استفاده از تجهیزات اتاق سرور است. با تمرکز بر خدمات آنلاین، این کار می تواند برای کسب و کارهای کوچک، ترسناک باشد. علاوه بر این، منابعی که برای کمک طراحی شده اند می خواهند از تاسیسات در اندازه متوسط استفاده کنند که ممکن است ضرورتا برای اتاق سرور کوچک، به اندازه کافی خوب نباشد.

  با درک برخی اصول، ایجاد اتاق سرور دیگر یک فرآیند محرمانه نخواهد بود. در اینجا به برخی نکات اشاره شده است:

   

  تجهیزات رک، اهمیت دارند

  برای کسب و کارهای کوچک چندان رایج نیست تا عملیات خود را با استفاده از سخت افزار سرور و دستگاه های شبکه روی قفسه یا میز انجام دهند. اگرچه چنین کاری، ارزان است، اما مقداری زیادی از تجهیزات با رشد شرکت، توسعه می یابند. تجهیزات همچنین کاملا برای بررسی فیزیکی، باز هستند و گرد و غبار، ریختن مایعات یا حتی برخورد با سیم ها برای تجهیزات بسیار خطرناک است.

  رک سرور، برای تمام فصول است

  قبل از خرید رک سرور، خوب است که در ابتدا خصوصیات اصلی را درک کنید. رک های سرور با واحدهای رک سنجیده می شوند. یک واحد رک معادل ۱٫۷۵ اینچ (۴۴٫۴۵ میلی متر) ارتفاع دارد. سوئیچ های شبکه در کل ۱ تا ۲ واحد هستند. سرورها می توانند بین ۱ تا ۴ واحد داشته باشند.

   

  سرورها را برای کاهش صدا، ایزوله کنید

  سازمان ها بدون اتاق های اختصاصی برای تجهیزات سرور می خواهند صدا را کنترل کنند. یک اتاق کوچک با پارتیشن هم ارزش هزینه دارد. گذشته از کاهش یا حتی حذف صدای تجهیزات، اتاقی برای تجهیزات فناوری اطلاعات می تواند به جلوگیری از سرقت یا دستکاری تجهیزات کمک کند.

  مدیریت سیم ها، ضروری است

  تنظیم و راه اندازی رک سرور، چیزی بیشتر از بستن چند تا پیچ و مهره است. در مدیریت مناسب کابل ها نمی توان اغراق کرد چون هر بخش از تجهیزات در رک با کابل های اترنت بهم متصل شده اند. در کنار سیم کشی بین کابینت ها، رساندن کابل به نقاط LAN برای کامپیوترها، دوربین های مدار بسته و سایر تجهیزات شبکه در رک، اهمیت دارد. علاوه بر نصب پانل، همیشه یک بند کابل داشته باشید تا کابل ها را بهم ببندید. بند استاندارد کابل، ارزان هستند.

  تمامی تجهیزات باید دارای برچسب باشند

   یک پرینتر لیبل خریداری کنید. تمامی سرورها و تجهیزات شبکه باید با نام های توصیفی منحصر به فرد و آدرس های آی پی شان برچسب گذاری شوند. همچنین برای سایر تجهیزات اتاق سرور مثل کیبورد، سوئیچ ویدئو و ماوس، تجهیزات NAS، روترها، دستگاه های بک آپ داده و تجهیزات اتاق سرور دیگر هم باید برچسب داشته باشند.

  توضیحات مشروح که رویه های مهم مرتبط با تجهیزات را توصیف می کند باید تایپ و به کابینت سرور با چسب یا آهنربا متصل شود. این نوشته ها باید به دستور العمل های عملیاتی مهم مرتبط با شبکه، بک آپ داده یا خاموش کردن تجهیزات در هنگام بروز قطعی برق اشاره کند.

   

  اگر برنامه دارید تا از یک جفت سوئیچ شبکه و سیستم ذخیره (NAS) استفاده کنید، باید درجه حرارت را با تجهیزات مرتبط کاهش دهید، چرا که با افزایش درجه حرارت تجهیزات اتاق سرور، طول عمر آنها کم شده و باعث بروز قطعی یا خسارت می شود.

  یکی دیگر از تجهیزات اتاق سرور ، سیستم تهویه هوا می باشد که کسب و کارها باید حداقل دو دستگاه در اتاق سرور با مدارهای جداگانه نصب کنند.


  سینی کابل و لدر برای کابل کشی
  سینی های کابل باید به نحوی اجرا شود که جلو مسیر هوا را در زیر کف کاذب سد نکند. سینی های زیر کف کاذب ممکن است به صورت چند طبقه طراحی شوند تا فضای کمتری را اشغال نموده و ظرفیت بیشتری را عرضه نماید . سینی های فلزی باید به سیستم ارت مرکز داده متصل شود.

  سینی کابل حداکثر با عمق 15 سانتی متر مجاز است. مسیر سینی کابل های زیر کف کاذب در هنگام طراحی باید با سایر تاسیسات نصب شده زیر کف کاذب هماهنگی لازم را داشته باشد . کابل ها درون سینی باید فیکس شود و لیبل شماره کابل مطابق استاندارد نصب شود .
  سینی ها باید در قالب چند استاندارد مهم پیاده سازی شوند ، از جمله :
  –    نارسانایی در برابر بارها
  –     تحمل وزن بالا
  –     غیر قابل اشتعال
  –    مقاومت در برابر ضربه
  –    دارای عمر مطلوب و بالا
  –    ایده آل برای انواع آب و هوا ها
  –    و سینی ولدرهای کابل با ورق استیل مقاوم در برابر مواد شیمیایی باشد .

 • کنترل تردد و دوربین های امنیتی
  برای کنترل دسترسی ورودی و خروجی افراد مجاز و بر روی مبادی ورودی وبرخی از مبادی خروجی سایت مرکز داده سیستم های کنترل دسترسی نصب خواهد شد ، برای مبادی خروجی از کارت های مغناطیسی با بیومتریک استفاده یا از Push Button استفاده می شود.

  همچنین دوربین های امنیتی نیز پوشش نسبتا کاملی با توجه به نیاز کارفرما در فضای مرکز خواهد داشت. صفحه نمایشی که برای نظارت تصاویر دوربین های مداربسته استفاده می شوند معمولا مانیتور های حادثه یا نقطه ای نامیده شده و اجازه می دهند که اطلاعات تصاویر بدون خطا ودر لحظه دیده بانی شوند و مانیتور های حادثه مستقیما باید روبروی اپراتور و در فاصله ی تقریبی 0.5 تا 1.5 متری و با اندازه قطر 9-16 اینچی (22-40  سانتی متری) از وی نصب شوند .

 • درب اتاق سرور

  امنیت اتاق سرور بسیار حائز اهمیت است از این رو باید اکثر الزامات ضروری در این اتاق رعایت شود تا از آسیب ها و خسارات احتمالی جلوگیری شود. گزینه های مختلفی برای سیستم های امنیتی درب اتاق سرور وجود دارد. سه سیستم وجود دارد: قفل های صفحه کلید دار، قفل های کارتی و قفل های بیومتریک.

  قفل های صفحه کلید دار، یک صفحه کلید عددی در نزدیکی دستگیره درب اتاق سرور دارند که کاربر باید یک پین کد برای باز کردن در وارد کند. قفل های کارتی که در بیشتر هتل ها استفاده می شود به یک کارت با نوار مغناطیسی برای باز کردن درب نیاز است مثل کارت های اعتباری. سیستم های بیومتریک معمولا سیستم خواندن اثر انگشت برای قفل دارند که کاربر انگشت خود را برای اجازه دسترسی روی آن قرار می دهد.

  اگرچه تمام این سیستم ها اساسا مکانیکی هستند اما به کنترل های متمرکز نیاز دارند که معمولا می توان از طریق شبکه کامپیوتری انجام داد. بزرگ ترین مزیت کارت خوان ها این است که نوار مغناطیسی را می توان تنها برای اجازه دسترسی کارکنان خاصی فعال کرد. وقتی که آن کارکنان، شرکت را ترک کنند، کارت را می توان بدون دسترسی فیزیکی به قفل، غیر فعال کرد.

  قفل های صفحه کلید دار هم به صورت مکانیک و هم به صورت الکترونیک هستند که هر قفل حدودا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار بسته به برند و مارک آن قیمت دارد.

 • سیستم مانیتورینگ اتاق سرور
 • در عصر حاضر اتاق سرور درهر سازمان قلب تپنده آن می باشد و هرگونه اشکال درعملکردآن باعث ازکار افتادن سیستمها وایجاد خسارت فراوان به آن سازمان را در پی خواهد داشت بطوریکه در بعضی مواقع این خسارات جبران  ناپذیر می باشدند.نتخاب تجهیزات مناسب اتاق سرور یکی از راهکارهای کنترل کار کرد صحیح و بهینه این قلب تپنده می باشند.اما یکی از مهمترین عوامل در عملکرد صحیح این تجهیزات وجود شرایط مناسب میطی همچون دما رطوبت و ولتاژ مناسب است.نکته مهم دیگر وصعیت امنیت وایمنی اتاق سرور می باشد که درآن را در ماقبل دستبرد حریق و ...  حفظ نماید. بسیاری از حوادثی که در اتاق سرور رخ می دهد قابل پیشگیری می باشند نظارت و مانیتورینگ عوامل محیطی اتاق سرور نیز یکی از مهمترین وظایف مسئولین اتاق سرور است.

  سیستم مانیتورینگ  اطلاعات لازم جهت کنترل وضعیت محیط را دراختیار شما قرارمی دهد و در مواقعی مانند نفوذ رطوبت گاز و دود قطع ولتاژ دمای بالا و ...  هشدارهای لازم و از قبل تعیین شده را برای شما ارسال کند. این کارمی تواند توسط ارسال اخطار به نرم افزار مرکزی  ارسال پیامک  ایمیل فعال کردن زنگ هشدار و ...صورت پذیرد و یا اقدامی را در صورت رسیدن به آستانه بحران و خطر انجام دهد  به عنوان مثال در صورت افزایش بیش از دما سیستم تهویه را فعال نماید .در صورت نیاز می توان برا ی تامین سطح امنیت بیشتر سیستم کنترل تردد و دوربین مدار بسته را به خدمت گرفت .

  اتاق های سرور از معدود مکانهایی هستند که حساسیت ویژه ای دارند چرا که تمامی اطلاعات و ارتباطات یک مجموعه به اتاق سرور وابسته است.معمولا سرورهاي موجود در شرکتها و سازمانها می ‌بايست به صورت شبانه روزي سرويس دهي گردد ، اين امر مستلزم ايجاد شرايط

  محيطي مناسب و نظارت مداوم می باشد.  تا در صورت بروز هر گونه اشکال بلافاصله اقدامات لازم در خصوص فعال نگاه داشتن صورت
  پذيرد. از اين رو استفاده ازسيستم کنترل و نظارت بر اتاق سرور امري ضروري مي باشد.شما میتوانید با وجود این سیستم تمام تجهیزات ، دستگاهها و  سنسورهای موجود در اتاق را با استفاده از تلفن همراه یا پنل ، کنترل و تمامی آلارمها و خطاها را دریافت و نسبت به رفع آن بدون حضور در محل اقدام نمایید. 

  - فعال شدن آزیر صوتی در محل و ارسال آلارم هشدار بر روی تلفن همراه و پنل کاربری در صورت افزایش دما ، رطوبت و یا مشکل در سیستم سرمایش.
   -  کنترل تردد و جلوگیری از ورود غیر مجاز با استفاده از درب های مجهز به قفل دیجیتالی با قابلیت شناسایی اثر انگشت و...
  - اعمال فرایند های ویژه بصورت اتوماتیک و هوشمند برای کنترل دما : مانند روشن کردن کولر رزرو و یا هواساز، برای جلوگیری از خسارات وارده .
  - دریافت دستور مدیر اتاق سرور را در برای قطع برق ، آب و راه اندازی مجدد و یا غیره  .
  - ارسال دما و رطوبت فعلی اتاق سرور بر روی تلفن همراه و پنل کاربری با قابلیت زمان بندی. 
  - دریافت آلارم از سنسورهای آتش و دود ، نشت گاز ، ضربه و ورود غیر مجاز ، قطع برق ، نوسان برق و ...

  - کنترل برق اتاق سرور و نحوه کارکرد یو پی اس و تجهیزات برق اضطراری ، توسط تلفن همراه و پنل کاربری در شرایط بحرانی .
  - کنترل و مدیریت دمای سویچ ها ، رکها و دیگر تجهیزات با قابلیت دریافت خطاهای شبکه و

  امکانات سیستم :

  - قابلیت کارکرد دستگاه بصورت آفلاین بدون نیاز به کامپیوتر
  - امكان اجراي فراميني خاص توسط اس ام اس
  -امکان کنترل درب های ورودی با استفاده از قفل های دیجیتالی با امکان دسترسی به قفل با اثر انگشت ، اسکن چشم و کد 4 تا 8 رقم
  -امكان كنترل عوامل محيطي مانند دما ، رطوبت ، دود و گاز
  -امکان هشدار بصورت پیام کوتاه، تماس تلفنی، آژیر و ایمیل
  -قابلیت فعال سازی سیستمهای مختلف توسط ارسال پیام کوتاه
  -دارای چندین خروجی (رله) جهت کنترل ادوات جانبی
  -امکان ثبت تصویر افراد وارد شده به اتاق سرور
  -امکان تعریف و ارسال پیام کوتاه به چند نفر بطور همزمان
  -امکان کنترل ارتباط و خاموش کردن چندین سرور توسط نرم افزار مرکزی در مواقع خاص
  -مانیتور کردن ریست شدن سرور توسط نرم افزار و ارسال پیام کوتاه
  - مانیتور کردن قطع و وصل شدن برق توسط نرم افزار و ارسال پیام کوتاه
  -مانیتور کردن قطع و وصل شدن UPS توسط نرم افزار و ارسال پیام کوتاه
  -قابلیت ارتباط با سیستم کنترل دسترسی و بازکردن در توسط پیام کوتاه
  -قابلیت کنترل سرویس های ویندوز سرور اعم از DNS, DHCP و…
   -امکان دریافت وضعیت اتاق سرور با استفاده از پیام کوتاه
  -گزارش گیری های مختلف تحت وب و شبکه محلی

  UPS   اتاق سرور

  اتاق های سرور بخش مهمی از هر شرکت یا سازمان را تشکیل می دهد و از این رو بایستی در ساخت آن استانداردهای لازم موردتوجه قرار گیرد و مشکلی در نهایت به وجود نیاید. اتاق سرورها شامل فناوری های مختلفی می شوند که به شکل دستگاه در اختیار افراد نظارت کننده قرار می گیرد. یکی از دستگاه های اتاق سرور UPS است. این دستگاه که در اتاق های سرور به کار گرفته می شود موجب عملکرد نرمال سرورها حین قطع و وصل شدن جریان خواهد شد.

   

  اتاق های سروری که بدون UPS باشند قطعا با مشکل قطع و وصلی برق سرورها از کار افتاده  یا دچار آسیب هایی می شوند که بایستی به وسیله- UPS  آن را برطرف ساخت. افزود یک دستگاه UPS بسته به حجم سرورها داشته باید برای هر تعداد سرور یک دستگاه UPS تهیه کرد. زیرا اگر حجم سرورها بسیار بوده و دستگاه UPS کوچکی در نظر گرفت قطعا نمی تواند پاسخگو نیاز و برطرف کننده مشکل قطع و وصل شدن جریان برق باشد.

   

  بسیاری از شرکت ها یا سازمان ها برای اتاق سرور خود یک UPS تهیه می کنند تا اتاق سرور آنها به عنوان اتاق سرور UPS شناخته شود. البته هزینه کمی نیز نداشته و یک گزینه بزرگ برای اتاق سرور است که با افزودن آن می توان ایمنی و استاندارد لازم را به اتاق سرور افزود. بنابراین می توان به کمک چنین دستگاهی شدت جریان برق را در سرورها به شکل نرمالی برقرار کرده و خطر قطعی را از دستگاه ها دور داشت.

 • در حقیقت اتاق سرور UPS به اتاقی گفته می شود که شامل دستگاه UPS برقرار کننده شدت جریان برق نرمال در حین قطعی کامل یا تغییر نوسان می شود. بنابراین وجود دستگاه UPS در کنار اتاق سرور ضروری بوده و موجب جلوگیری از بروز هرخطری ناشی از قطعی برق می شود.

  برق امر حیاتی برای یک اتاق سرور محسوب می شود که نبود آن حتی موجب حذف حافظه بخشی از داده ها می شود که در نهایت ضررهایی را برای شرکت یا سازمان موردنظر به دنبال دارد. بنابراین نباید در هنگام ایجاد اتاق سرور از استفاده دستگاه UPS صرف نظر کرد.

  این دستگاه ها البته هزینه بسیاری نداشته اما ایمنی یک اتاق سرور را بالا می برند. بنابراین اکثر شرکت ها یا سازمان ها با به کارگیری اتاق سرور در کنار سرورها دستگاه UPS را خریداری کرده و به کار می گیرند. به نوعی این دستگاه را یک منبع تغذیه بی وقفه می‌دانند. این دستگاه مخفف  Uninterruptible power supply  که همان منبع تغذیه بی وقفه محسوب شده و مدت ها می تواند در کنار اتاق سرور به کار گرفته می شود. بنابراین این نوع دستگاه وجودی ضروری در اتاق سرور داشته باید آن را یکی از استانداردهای اتاق سرور به شمار می رود.

   

  شرکت ها و سازمان بزرگ بیشتر به استفاده از دستگاه Uninterruptible power supply می پردازند تا ایمنی بیشتری را فراهم آورده و از آسیب رسیدن به دستگاه جلوگیری کنند.

   

  به هر حال اگر به دنبال ایجاد اتاق سرور هستید قطعا این دستگاه را در کنار اتاق به کارگیرید تا اتاق سرور UPS  ایجاد نمایید.

 • برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:
 • سایت طرح ریزان حامی

نظرات خود را ارسال کنید