• +21 66484075 - 09120627051
 • تا رضایتت ، خدا خواهیم کوشید

کسب و کار شما امروز بسته به دنیای اینترنت دارد

توانایی شما در دنیای نرم افزار و اینترنت بلاشک اعتبار و میزان درآمد شما را مشخص می کند

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت چیست

طراحی سایت چیست؟

(?What is Website Design)

در این مقاله قصد داریم به طور کلی به مبحث طراحی سایت بپردازیم. ابتدا می خواهیم مفهوم طراحی را توضیح دهیم و سپس به مفهوم طراحی سایت بپردازیم.

 

طراحی چیست ؟

طراحی عبارت است از فرآیند جمع آوری ایده ها، مرتب کردن و اجرای آنها، که توسط اصول خاصی برای یک هدف خاص هدایت میشوند.

 

تعریف طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت یا Website Design یک روند مشابه از ایجاد (creation) است که با هدف ارائه محتوا در صفحات وب الکترونیکی، که کاربران نهایی بتوانند از طریق اینترنت و با کمک یک مرورگر وب به آن دسترسی داشته باشند. 

طراحی سایت به مجموعه عملیاتی گفته میشود که یک تیم برای راه اندازی وب‌سایت انجام میدهند.

 

هدف از طراحی سایت چیست ؟

هدف از طراحی سایت، فروش محصولات، ارائه خدمات و یا اطلاع رسانی میباشد. پروسه‌ی طراحی سایت شامل کارهایی مثل : طراحی صفحات سمت کاربر، طراحی سمت سرور و پایگاه داده، بهینه سازی ، طراحی گرافیکی و تولید محتوا میباشد.

 

تاریخچه طراحی سایت چیست؟

اولین سایت در جهان در سال ۱۹۹۱ توسط تیم برنرزلی طراحی شد، اما این سایت و چندین سایت بعدی که بوجود آمدند دارای طراحی رابط کاربری زیبایی نبودند و بسیار ساده بودند.

با پیشرفت تکنولوژی و رقابتی شدن بازار، زبان‌های طراحی سایت بوجود آمدند تا طراحی گرافیکی سایت نیز پیشرفت داشته باشد.

زبان‌هایی مثل html, css, javascript و همچنین گسترش کتابخانه‌های آنها تاثیر بسزایی در هرچه زیباتر شدن ظاهر سایت‌ها داشتند. همچنین بوجود آمدن مرورگرها نیز باعث پیشرفت ظاهر گرافیکی سایت‌ها شدند.

درواقع اولین مرورگری که از css1و html4.1 پشتیبانی میکرد توسط شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۰ ساخته شد که فقط برای سیستم عامل‌های مک بود.

 

روش های مختلف طراحی سایت

 1. سفارش‌ سایت به طراحان و برنامه نویسان سایت

طراحان سایت باتوجه به این که در چه زمینه ای تخصص دارند وظایف متغیری دارند. درحالت کلی برای راه اندازی وب‌سایت حداقل به دو نفر نیاز است؛ یک نفر طراح front-end و یک نفر برنامه نویس back-enk. متخصصان سمت کاربر که کارهای طراحی صفحات و تمام چیزهایی که در وب‌سایت قابل مشاهده است را انجام میدهد. آنها همچنین طراحی

uiو ux سایت را نیز انجام میدهند تا سایت ظاهر مناسب و زیبایی داشته باشد و کاربر پسند باشد و کاربر را به سایت جذب کند. آنها با استفاده از زبان‌هایی مثل Html,Css,javascript کارهای برنامه نویسی سمت کاربر را انجام میدهد.

 

این کار اهمیت بسیاری دارد زیرا برای جذب کاربر سایت حتما باید گرافیک بسیار زیبایی‌داشته باشد تا کاربر به مشتری تبدیل شود، همچنین این کار باعث بهینه سازی بهتر سایت میشود. متخصصان سمت سرور برنامه نویسی چیزهایی که در سایت قابل مشاهده نیستند را انجام میدهند مانند پایگاه داده و مدیریت سایت. آنها با استفاده از زبان‌هایی مثل php,asp.net,Paython برنامه نویسی را انجام میدهد.

این بخش از سایت مهمترین قسمت از سایت است، زیرا وظیفه‌ی راه اندازی و عملکرد سایت را انجام میدهد.

 1. طراحی سایت بااستفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند wordpress

وردپرس درواقع یک سیستم مدیریت محتوای سایت ساز است که با استفاده از آن میتوان انواع مختلف سایت‌ها را راه‌اندازی کرد.

وردپرس یک سیستم کاملا منعطف است که میتوان بسیاری از امکانات را روی آن پیاده سازی کرد.

همچنین بدلیل این که وردپرس یک سیستم متن باز است میتوان تغییرات زیادی در آن انجام داد و تمام آن را شخصی سازی کرد. تاکنون برای وردپرس تعداد بسیار زیادی قالب طراحی شده است که هرکس با توجه به نیاز و سلیقه‌اش میتواند قالب دلخواه را انتخاب و روی وردپرس نصب کند و تغییرات لازم را روی آن پیاده کند.

همچنین وردپرس بدلیل وجود انواع پلاگین‌ها میتواند امکانات بسیار زیادی به وب‌سایت اضافه کند و کار را برای مدیران وبسایت بسیار ساده کرده است.

قالب‌ها و پلاگین‌های وردپرس را میتوان از سایت اصلی وردپرس دانلود کرد. وردپرس همچنین برای بهینه سازی سایت کمک بسیار زیادی به موتورهای جستجو میکند.

این نکته نیز قابل ذکر است که سیستم های آماده دیگری مثل جوملا و پایتون وجو دارند که مثل وردپرس عمل می کنند ولی ما با توجه به کاربردی بودن سیستم مدیریت محتوا وردپرس در ایران ما آن را مثال زدیم.

 

مراحل طراحی سایت چیست؟

در طراحی سایت بهتر است مراحل را به طور دقیق و درست و به ترتیب انجام دهیم تا در طول راه طراحی سایت دچار مشکل نشویم. این مراحل را میتوان به ترتیب زیر انجام داد:

 • انتخاب یک نام متناسب با عملکرد و هدف سایت
 • خرید و ثبت دامنه سایت
 • طراحی گرافیک و برنامه‌نویسی سایت
 • خریدن هاست
 • انتقال سایت طراحی شده به هاست و شروع کار سایت

انواع طراحی سایت

سایت‌ها براساس نوع برنامه‌نویسی به سه دسته تقسیم میشوند:

 • سایت استاتیک:
  این نوع سایت‌ها فقط یکبار طراحی میشوند و بعداز آن تغییر نمیکنند. در این نوع سایت برای تغییر حتما به یک برنامه‌نویس لازم است.

از مزایای این نوع سایت میتوانن به سرعت لود سریع بدلیل حجم کم سایت، بهینه ‌سازی راحتتر و همچنین قیمت پایین تر آنها اشاره کرد.

 • سایت داینامیک:
  این نوع سایت‌ها را بعد از طراحی کامل میتوان از طریق سیستم مدیریت محتوا، مدیریت کرد. برای این کار هر فرد عادی‌ای میتواند مدیریت آنرا انجام دهد و محتوای سایت را تغییر دهد. درواقع در این نوع سایت هیچگونه محدودیتی در ‌اضافه و حذف متون ، عکس‌ها و صفحات نیست.

همچنین این نوع سایت بدلیل استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی پیشرفته شامل امکانات بسیار زیادی مانند تولید صفحات هوشمند، فرم‌ها و جستجوهای پیچیده است.

 • سایت متحرک استاتیک و نیمه داینامیک:
  در این نوع سایت‌ها از برنامه نویسی پیشرفته استفاده میشود و همچنین از نرم افزارهای خاصی استفاده میشود. معمولا از زبان‌های xml یا action script برای قابلیت هوشمندی استفاده میشود.
 • پورتال‌:
  پورتال‌ها سایت‌ های پویایی هستند که از چندین سایت پویا تشکیل شده اند، که هرکدام از این سایت‌ها وظیفه مشخصی را انجام میدهند. از پرتال معمولا در سازمان‌ها، شرکت‌ها و گروه‌ها استفاده میشود.
 • وبلاگ :
  وبلاگ یا Weblog که در ابتدا به معنی دفترچه خاطرات آنلاین معرفی شد، از دو واژه Web که شبکه جهانی اطلاعات معنی می شود و Log که به فایل هایی گفته می شود که تمام اتفاقاتی که در یک کامپیوتر می افتد را ثبت می کند.
  اما نباید وبلاگ و وب سایت را با هم اشتباه کرد زیرا وبلاگ صرفا به منظور اطلاع رسانی و وب سایت به منظور ارائه خدمات ساخته شده است.

 

انواع طراحی سایت از لحاظ کاربرد

 

عناصر طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت با استفاده از بسیاری از عناصر بصری کلیدی سر و کار دارد مثل :

Layout

این روشی است که گرافیک، تبلیغات و متن مرتب شده است.

در دنیای وب، هدف کلیدی کمک به یافتن اطلاعاتی است که کاربران به دنبال آن هستند. این شامل حفظ تعادل، ثبات و یکپارچگی طراحی می شود. 

Colour

انتخاب رنگ مناسب و کاربرپسند می تواند مشتری را به هدف خود نزدیک تر کند.

Graphics

گرافیک می تواند شامل لوگو ها، عکس ها، کلیپ های تصویری و یا آیکون ها باشد که همه آنها طراحی سایت را بهبود می بخشند.

دوستانه بودن وبسایت نیازمند قرارگیری مناسب اجزا، کار کردن با رنگ ها و محتوای صفحات وب است، در حالی که آن را بیش از حد شلوغ نکنند یا سرعت بارگیری را کاهش ندهند.

Fonts

استفاده از فونت های مختلف می تواند طراحی سایت را بهبود بخشد.

اکثر مرورگرهای وب فقط می توانند تعدادی از فونت هایی را که به عنوان "فونت های ایمن وب" شناخته می شوند، بخوانند، بنابراین طراح شما عموما با این گروه از فونت های پذیرش شده کار خواهد کرد.

Content

محتوا و طراحی می توانند با یکدیگر همکاری کنند تا پیام سایت را از طریق تصاویر و متن بهتر منتقل کنند.

متن نوشته شده همیشه باید مرتبط و مفید باشد تا خواننده را گیج نکند و آنچه که میخواهند به آنان بدهد تا آنها در سایت باقی بمانند.

محتوا باید برای موتورهای جستجو بهینه شود و دارای طول مناسب باشد و کلمات کلیدی مرتبط را در آن قرار گرفته باشند.

طراحی سایت چیست

 

طراحی سایت کاربر پسند

علاوه بر عناصر اساسی طراحی سایت که باعث می شود سایت زیبا و از لحاظ بصری راضی کننده باشد، یک وب سایت همیشه باید کاربر نهایی را در نظر بگیرد.

با توجه به عوامل زیر می توان کاربر پسند بودن را بدست آورد:

Navigation

معماری سایت، منوها و دیگر ابزارهای ناوبری در طراحی سایت باید با توجه به نحوه مرور و جستجوی کاربران ایجاد شود.

هدف این است که به کاربر کمک کنیم تا به راحتی در اطراف سایت حرکت کند و اطلاعات لازم را پیدا کند.

Multimedia

مولتی مدیا یا رسانه مثل فیلم و ویدئوهای مرتبط در طراحی می توانند به کاربران کمک کنند تا اطلاعات را درک کنند، و درک درستی از طریق آن انجام دهند.

این می تواند بازدیدکنندگان را تشویق کند که زمان بیشتری را در صفحه وب صرف کنند.

Compatibility

صفحه وب را طراحی کنید تا به اندازه کافی در مرورگرها و سیستم عامل های مختلف به خوبی عمل کند تا مشاهده آن را افزایش دهید.

Technology

پیشرفت های تکنولوژی به طراحان اجازه می دهد تا جنبش و نوآوری را به وب سایت های خود اضافه کنند و اجازه میدهد طراحی وب همیشه تازه، دینامیک و حرفه ای باشد.

Interactive

افزایش فعالیت وهمکاری کاربران و مشارکت دادن آنها با اضافه کردن کامنت باکس ها و نظرسنجی ها در طراحی، کاربران را از بازدیدکنندگان به مشتریان با ثبت نام فرم های ایمیل و ثبت نام خبرنامه تبدیل کنید.

 

  مقالات پیشنهادی: 

شرکت طراحی سایت

 طراحی سایت ارزان و حرفه ای

تعرفه طراحی سایت

ارزان ترین روش طراحی سایت چیست؟

نظرات خود را ارسال کنید