الگوریتم رنک برین چیست

الگوریتم رنک برین چیست

الگوریتم رنک برین چیست

(What is RankBrian)

 در اواخر اکتبر سال ۲۰۱۵ گوگل الگوریتم جدیدی به نام رنک برین (RankBrain) معرفی کرد،این سیستم بر پایه هوش مصنوعی ایجاد شده است که از الگوریتم های یادگیری ماشینی پیروی می کند.برای مثال در الگوریتم های یادگیری ماشینی در صورتی که RankBrain یک کلمه یا عبارت جدید رو به رو شود ماشین می‌تواند حدس بزند که کدام کلمات یا عبارات دارای یک معنای یکسان هستند و نتیجه را نیز بر همین اساس فیلتر کنند و کنترل پرس‌وجوهای جست‌وجو را آسان نماید.

در عمل، رنک برین قادر به یادگیری و تشخیص الگوهای جدید است و می تواند  معنای عبارات و واژه‌ها را بهتر تشخیص داده (پیشرفته تر از الگوریتم مرغ مگس خوار) و با بازخوردی که از کاربران گوگل دریافت می‌کند، نتایجی را به آن‌ها نمایش دهد که بیشترین تشابه را به آن واژه ای که  دنبال آن بوده‌اند داشته باشد. در واقع این الگوریتم به گوگل کمک می‌کند تا حدس‌های بهتری از نظر معنایی در خصوص عبارات جستجو کاربران بزند.

عملکرد الگوریتم رنک برین چگونه است؟

این الگوریتم مشابه الگوریتم مرغ مگس‌خوار از جهت تشریح معنایی عبارات کلیدی است ولی با این تفاوت که بسیار عملکرد پیچیده‌ای دارد. همان‌گونه که بیان کردیم الگوریتم رنک برین یک سبک تشریح عبارات جستجو است که به کلمات موجود در عبارات جستجو توجه کرده و آن‌ها را از نظر معنایی تشریح می‌نماید. و همچنین مقیاس‌های شخصی کاربر جستجو کننده مانند: مکان جغرافیایی جستجو کننده، سوابق جستجو و… توجه کرده و سپس سایر فاکتور های رتبه‌بندی مناسب با‌ عبارت جستجو شده را معین کرده و سایت ها را با رتبه‌بندی در صفحه نتایج نمایش می‌دهد.

گوگل از یک فناوری یادگیری ماشینی که رنک برین (Rankbrain) نام دارد به منظور کمک به ارائه نتایج جستجو استفاده میکند. در ادامه این متن درباره این الگوریتم بیشتر می خوانیم.

گوگل از یک سیستم هوش مصنوعی یادگیری ماشینی به نام رنک برین به منظور کمک به دسته بندی نتایج جستجو استفاده می کند.  آیا از خود می پرسید که این الگوریتم چگونه با سیستم رتبه بندی کلی گوگل عمل می کند؟

یادگیری ماشینی چیست؟

یادگیری ماشینی زمانی روی می دهد که یک کامپیوتر بجای آموزش بواسطه انسان و یا پیروی از برنامه هایی با جزئیات دقیق به خود خودی  نحوه ی کارکرد چیزی را می آموزد.

هوش مصنوعی واقعی در حقیقت به معنی زمانی ست که کامپیوتر حداقل در زمینه کسب دانش و برقراری ارتباط به اندازه انسان هوشمند است. عملاً هوش مصنوعی برای اشاره به سیستم های کامپیوتری اطلاق میگردد که به منظور فراگیری و ایجاد ارتباط طراحی شده اند.

بنابراین آیا رنک برین شیوه جدید گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجو است؟

پاسخ منفی ست. رنک برین بخشی از الگوریتم جستجوی اصلی گوگل به بیانی دیگر یک برنامه کامپیوتری برای دسته بندی کردن میلیون ها صفحه ای است که گوگل آن ها را می شناسد.

 آیا الگوریتم رنکبرین (RankBrain) تاثیر زیادی بر رتبه سایت‌ها خواهد گذاشت؟

طبق نظر متخصصان سئو این الگوریتم مطمئنا رتبه سایت‌ها را در آینده بشدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما هم اکنون مهندسان گوگل بیشتر بر روی آزمایش این الگوریتم متمرکز هستند و کاربران طی ماه‌های آتی به مرور تاثیرات آن را در نتایج جستجو خواهند دید. رنکبرین (RankBrain) به دلیل استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین قادر خواهد بود تا معنای عبارات و واژه‌ها را بهتر تشخیص داده (پیشرفته تر از الگوریتم مرغ مگس خوار) و با بازخوردی که از کاربران گوگل دریافت می‌کند، نتایجی را به آن‌ها نمایش دهد که بیشترین شباهت را به چیزی که آن‌ها دنبالش بوده‌اند داشته باشد. در واقع این الگوریتم به گوگل کمک می‌کند تا حدس‌های بهتری از نظر معنایی در خصوص عبارات جستجو کاربران بزند.
آیا الگوریتم رنکبرین (RankBrain) اصول قبلی سئو را تغییر می‌دهد؟

اصول سئو به دلیل معرفی این الگوریتم تغییر نخواهد کرد، بلکه مسئله اصلی تغییر استراتژی‌های سئو و بهبود رتبه سایت‌هاست. برای مثال اگر قبلا چگالی کلمات کلیدی موجود در صفحه، استفاده از کلمات کلیدی در تیترها و لینک‌ها و … مهم بود، در آینده کیفیت محتوای صفحه، کاربر پسند بودن، مفید، جدید و طبیعی بودن آن اهمیت پیدا خواهد کرد. نکته چالش برانگیز این است که راه مشخصی برای بهبود رتبه سایت به آن شکلی که در گذشته وجود داشت، در آینده وجود نخواهد داشت.

برای درک بهتر این نکته به مثال زیر توجه کنید. اگر رتبه سایت را همانطور که گوگل توصیف می‌کند، تحت تاثیر 200 فاکتور در نظر بگیریم، در گذشته وزن این فاکتورها به طور تقریبی مشخص بود اما وزن این فاکتورها در آینده با توجه به نوع عبارات جستجو و سایت های ارائه دهنده محتوا، تغییر خواهند کرد. برای مثل ممکن است دو سایت مشابه برای رسیدن به رتبه 1 به ازای یک کلید واژه نیاز به بک لینک بیشتر داشته باشند، اما دو سایت دیگر برای کلید واژه‌ای دیگر به جای تعداد بک لینک بیشتر نیاز به محتوایی تخصصی‌تر داشته باشند.


نظرات خود را ارسال کنید