مقایسه انواع روش های حمل و نقل جاده ای ، ریلی ، هوایی و دریایی

مقایسه انواع روش های حمل و نقل جاده ای ، ریلی ، هوایی و دریایی

Transportation

حمل و نقل

 

مهندسی حمل و نقل ، گرایش اصلی ای از رشته ی مهندسی عمران است که هدف آن بهره گیری از تکنیک های مهندسی برای جابه جایی موثر و ایمن مسافر و کالا می باشد و تمرکز آن بطور عمده معطوف به ساخت زیرساخت های ثابت مانند جاده ، راه آهن، پل ، علامت راهنمایی و چراغ راهنمایی برای این جابه جایی است. 

در کنار این زیرساخت های ثابت این رشته به عناصر پویایی می پردازد از جمله حسگرهایی که در کف جاده ها برای اندازه گیری نرخ جریان نصب می شوند و یا دوربین های کنترل سرعت یا سامانه های خودکار هدایت ترافیک.موضوعات تحت پوشش گرایش حمل و نقل به طور کلی به 4 دسته کلی تحت عنوان حمل و نقل دریایی ، حمل و نقل ریلی ، حمل و نقل هوایی، حمل و نقل جاده ای تقسیم می شود.

حمل و نقل ریلی نسبت به حمل و نقل جاده ای از مزایای نسبی ای برخوردار است از جمله آن که حمل و نقل ریلی جابه جایی انبوه بار و مسافر بخصوص در مسافت های طولانی را میسر می کند،  کاهش قابل ملاحظه در مصرف انرژی ، کاهش هزینه ، ایمنی فوق العاده بالا و همچنین به دلیل مصرف سوخت فسیلی کمتر ، آلودگی محیط زیست به نسبت کمتر است.

در حمل و نقل هوایی که همواره یکی از عوامل گسترش فعالیت های شرکت هواپیمایی در سراسر جهان بوده است، هزینه ها بالاست که این امر معمولا مانع استفاده خریداران و فروشندگان از آن می شود. به علاوه در حمل و نقل هوایی هر نوع کالایی را نمی شود حمل کرد. از این رو این روش معمولا برای حمل کالاهای با ارزش و کوچک استفاده می شود . در حالی که حمل و نقل دریایی به نسبت از هزینه های کمتری برخوردار است. 

 

 

 

نظرات خود را ارسال کنید