Showing 1-10 of 15 items.

اتوماسیون صنعتی شرکتی

اتوماسیون صنعتی شرکتی

اتوماسیون صنعتی شرکتی

Industrial automation company

 


اتوماسيون صنعتي به بهره گيري از رايانه ها بجاي متصديان انساني براي كنترل دستگاه ها و فرايندهاي صنعتي گفته ميشود. اتوماسيون يك گام فراتر از مكانيزه كردن است . مكانيزه كردن به معني فراهم كردن متصديان انساني با ابزار و دستگاه هايي است كه ايشان را براي انجام بهتر كارشان ياري ميرساند. نمايانترين و شناخته شده ترين بخش اتوماسيون صنعتي ربات هاي صنعتي هستند.

امروزه كاربرد اتوماسيون صنعتي و ابزار دقيق در صنايع و پروسه هاي مختلف صنعتي به وفور به چشم مي خورد . كنترل پروسه و سيستمهاي اندازه گيري پيچيده اي كه در صنايعي همچون نفت ، گاز ، پتروشيمي ، صنايع شيميايي ، صنايع غذايي ، صنايع خودرو سازي و غيره بكار مي آيد نيازمند ابزارالات بسيار دقيق و حساس مي باشند . پيشرفتهاي تكنيكي اخير در كنترل فرايند و اندازه گيري پارامترهاي مختلف صنعتي از قبيل فشار ، دما ، جريان و غيره باعث افزايش كيفيت محصولات و كاهش هزينه هاي توليد گرديده است .
به طور كلي برخي از مزاياي اتوماسيون صنعتي از اين قبيل اند:
- تكرارپذيري فعاليتها و فرايندها
- افزايش كيفيت محصولات توليدي
- افزايش سرعت توليد (كميت توليد )
- كنترل كيفيت دقيقتر و سريعتر
- كاهش پسماندهاي توليد (ضايعات)
- برهمكنش بهتر با سيستمهاي بازرگاني
- افزايش بهره وري واحدهاي صنعتي
- بالا بردن ضريب ايمني براي نيروي انساني و كاستن از فشارهاي روحي و جسمي
در حال حاضرارتقاء سطح كيفي محصولات توليدي در صنايع مختلف و در كنار آن افزايش كمي توليد ، هدف اصلي هر واحد صنعتي مي باشد و مديران صنايع نيز به اين مهم واقف بوده و تمام سعي خود را در جهت نيل به اين هدف متمركز نموده اند .
لازمه افزايش كيفيت و كميت يك محصول ، استفاده از ماشين آلات پيشرفته و اتوماتيك مي باشد . ماشين آلاتي كه بيشتر مراحل كاري آنها به طور خودكار صورت گرفته و اتكاي آن به عوامل انساني كمتر باشد . چنين ماشين آلاتي جهت كاركرد صحيح خود نياز به يك بخش فرمان خودكار دارند كه معمولا از يك سيستم كنترل قابل برنامه ريزي (به عنوان مثال PLC يامدار منطقي قابل برنامه ريزي) در اين بخش استفاده ميگردد . بخش كنترل قابل برنامه ريزي مطابق با الگوريتم كاري ماشين ، برنامه ريزي شده و ميتواند متناسب با شرايط لحظه اي به عملگر هاي دستگاه فرمان داده و در نهايت ماشين را كنترل كند .
همانطور كه گفته شد بخش كنترل در هر سيستم صنعتي بايستي متناسب با شرايط لحظه اي به عملگرها فرمان دهد بنابراين در يك ماشين يا بطوركلي در يك فرايند صنعتي بخش اول يك چرخه كنترلي ، برداشت اطلاعات از فرايند مي باشد .
جمع آوري اطلاعات در فرايندهاي صنعتي با استفاده از سنسورها يا حسگرها صورت مي گيرد . اين حسگرها به منزله چشم و گوش يك سيستم كنترلي عمل مي كنند . امروزه در بسياري از ماشين آلات صنعتي استفاده از سنسورها امري متداول مي باشد تا جاييكه عملكرد خودكار يك ماشين را مي توان با تعداد سنسورهاي موجود در آن درجه بندي كرد . وجود سنسورها ي مختلف در فرايند اتوماسيون به اندازه اي مهم مي باشد كه بدون سنسور هيچ فرايند خودكاري شكل نمي گيرد بنابراين سنسورها يكي از اجزاي لاينفك سيستمهاي اتوماسيون صنعتي مي باشند .
در گذشته نه چندان دور بسياري از تابلوهاي فرمان ماشين آلات صنعتي ، براي كنترل پروسه هاي توليد از رله هاي الكترومكانيكي يا سيستمهاي پنوماتيكي استفاده مي كردند و اغلب با تركيب رله هاي متعدد و اتصال آنها به يكديگر منطق كنترل ايجاد مي گرديد . در بيشتر ماشين آلات صنعتي ، سيستمهاي تاخيري و شمارنده ها نيز استفده مي گرديد و با اضافه شدن تعدادي Timer و شمارنده به تابلوهاي كنترل حجم و زمان مونتاژ آن افزايش مي يافت .
اشكال فوق با در نظر گرفتن استهلاك و هزينه بالاي خود و همچنين عدم امكان تغيير در عملكرد سيستم ، باعث گرديد تا از دهه 80 ميلادي به بعد اكثر تابلوهاي فرمان با سيستمهاي كنترلي قابل برنامه ريزي جديد يعني PLC جايگزين گردند .در حال حاضر PLC يكي از اجزاي اصلي و مهم در پروژه هاي اتوماسيون مي باشد كه توسط كمپانيهاي متعدد و در تنوع زياد توليد و عرضه ميگردد . به طور خلاصه سيستمهاي نوين اتوماسيون و ابزار دقيق مبتني بر PLC در مقايسه با كنترل كننده هاي رله اي و كنتاكتوري قديمي داراي امتيازات زير است :
- هزينه نصب و راه اندازي آنها پايين مي باشد.
- براي نصب و راه اندازي آنها زمان كمتري لازم است .
- اندازه فيزيكي كمي دارند.
- تعمير و نگه داري آنها بسيار ساده مي باشد.
- به سادگي قابليت گسترش دارند .
- قابليت انجام عمليات پيچيده را دارند.
- ضريب اطمينان بالايي در اجراي فرايندهاي كنترلي دارند .
- ساختار مدولار دارند كه تعويض بخشهاي مختلف آن را ساده ميكند.
- اتصالات ورودي - خروجي و سطوح سيگنال استاندارد دارند.
- زبان برنامه نويسي آنها ساده و سطح بالاست.
- در مقابل نويز و اختلالات محيطي حفاظت شده اند.
- تغيير برنامه در هنگام كار آسان است.
- امكان ايجاد شبكه بين چندين PLC به سادگي ميسر است .
- امكان كنترل از راه دور (به عنوان مثال از طريق خط تلفن يا ساير شبكه هاي ارتباطي) قابل حصول است .
- امكان اتصال بسياري از تجهيزات جانبي استاندارد از قبيل چاپگر ، باركد خوان و ... به PLC ها وجود دارد .

مونيتورينگ
يكي ديگر از مباحث مهم و مرتبط با اتوماسيون صنعتي ، مانيتورينگ مي باشد . امروزه مانيتورينگ يكي از نيازهاي اساسي بسياري از صنايع به خصوص صنايع بزرگ مي باشد. بسياري از صنايع بزرگ مانند صنايع پتروشيمي ، صنايع توليد انرژي ، صنايع شيميايي و ... بدون استفاده از سيستم مونيتورينگ مناسب قادر به ادامه كار خود نيستند . مونيتورينگ عبارت است از جمع آوري اطلاعات مورد نظر از بخشهاي مختلف يك واحد صنعتي و نمايش آنها با فرمت مورد نظر براي رسيدن به اهداف ذيل :
- نمايش وضعيت لحظه اي هر يك از ماشين آلات و دستگاهها
- نمايش و ثبت پارمترهاي مهم و حياتي يك سيستم
- نمايش و ثبت آلارمهاي مختلف در زمانهاي بروز خطا در سيستم
- نمايش محل خرابي و زمان وقوع ايراد در هر يك از اجزاي سيستم
- نمايش پروسه هاي توليد با استفاده از ابزارهاي گرافيكي مناسب
- تغيير و اصلاح Set Point ها حين اجراي پروسه توليد
- امكان تغيير برخي از فرايندهاي كنترلي از طريق برنامه مونيتورينگ
- ثبت اطلاعات و پارمترهاي مورد نظر مديران از قبيل زمانهاي كاركرد، ميزان توليد ، ميزان مواد اوليه مصرفي ، ميزان انرژي مصرفي و ...

 

تاریخچه
اتوماسیون صنعتی استفاده از سیستم های کنترلی مانند رایانه ها یا ربات ها و فناوری های اطلاعاتی برای اداره فرآیندهای مختلف و ماشین آلات در یک صنعت برای جایگزینی انسان است. اتوماسیون صنعتی دارای بخش های کلیدی است. اولین DCS توسط یک تیم مهندسی ساخته شد، اولین PLC را دیک مورلی اختراع کرد، چندین استارت آپ HMI را برای PLC و I/O صنعتی ایجاد کردند، یک سری سنسورهای نوآورانه توسط برخی شرکت های مهم ارائه شده است.

اتوماسیون (Automation) یا “کنترل خودکار“، استفاده از سیستم های مختلف کنترل برای تجهیزاتی مانند ماشین آلات، فرآیندهای موجود در کارخانه ها، دیگهای بخار و اجاق های حرارتی، فرمان و تثبیت کشتی ها، هواپیماها و … با حداقل یا کمتر کردن مداخله انسانی است اینجاست که فرایندها کاملاً خودکار شده اند. اصطلاح اتوماسیون، از کلمه اتوماتیک الهام گرفته شده است و تا قبل از اینکه جنرال موتورز بخش اتوماسیون را تاسیس کند بطور گسترده استفاده نمی شد.

اتوماسیون صنعتی با روشهای مختلفی از جمله مکانیکی، هیدرولیکی، پنوماتیک، الکتریکی، الکترونیکی و رایانه ها ، و اغلب به صورت ترکیبی انجام می شود. رقابت اصلی اتوماسیون و خودکار شدن کارها از تولید اتومبیل در دهه 1980 آغاز شد و هدف اصلی تولیدکنندگان تمام اتوماتیک کردن کارخانه و سپردن کل فرایند تولید به ربات ها بود که تا حدود زیادی فقط یک چشم انداز باقی مانده است.

از HMI ها در تجهیزات عملیاتی مانند ماشین آلات، فرآیندهای کارخانه ها، دیگهای بخار و اجاق های صنعتی، شبکه های تلفنی، فرمان و تثبیت کشتی ها، هواپیماها و سایر کاربردها به منظور به حداقل رساندن یا کاهش مداخله انسانی استفاده می شود. این دو مرحله فراتر از مکانیزاسیون در حوزه صنعتی سازی است.

 

 

اتوماسیون

اتوماسیون

(automation)اتوماسیون

خودکارسازی (اتوماسیون) (automation)در زبان یونان باستان به معنی خود فرمان است. رباتیزه کردن یا اتوماسیون صنعتی(Industrial Automation) به معنی استفاده از ابزارهای کنترلی (مثلاً کامپیوتر) به منظور هدایت و کنترل ماشین آلات صنعتی و

پروسه‌های تولید است.[۱] اتوماسیون به بهره‌گیری از سامانه‌های کنترل (مثل کنترل عددی، کنترل منطقی قابل برنامه‌ریزی، و دیگر سیستم‌های کنترل صنعتی)، مکانیکی، الکترونیکی به کمک رایانه‌ها [CAM, CAD, CAX] برای پایش (کنترل) خط تولید گفته می‌شود، که

در آن هدف، کاهش نیاز به دخالت انسان است. خودکارسازی یک گام فراتر از مکانیزه کردن است. مکانیزه کردن به معنی فراهم کردن متصدیان انسانی با ابزار و دستگاه‌هایی است که ایشان را برای انجام بهتر کارشان یاری می‌رساند. نمایان‌ترین و شناخته‌ شده‌ ترین بخش خودکارسازی رباتهای صنعتی هستند.

اتوماسیون بطور فزاینده، نقش مهمی را در اقتصاد جهانی و در آزمایش و تجربه روزانه ایفا می‌کند. مهندسان تلاش می‌کنند دستگاه‌های خودکار را با ابزار ریاضی و سازمانی ترکیب کنند، تا بوسیله ایجاد سیستم‌های پیچیده، پاسخ گوی نیازهای به سرعت در حال گسترشی

از برنامه‌ها و فعالیت‌های انسانی باشند.

کامپیوتر مرکزی تخصیص یافته در کنترل‌کننده منطقی قابل برنامه‌ریزی (PLCها)، غالباً برای همزمان سازی پالس ورودی از حسگرها و اتفاقات (فیزیکی) با پالس خروجی به عملگرها و وقایع استفاده می‌شود. این اقدامات به عملکردهای به دقت کنترل شده منجر می‌شود،

که کنترل دقیقی از تقریباً هر فرایند صنعتی را ایجاب می‌کند. اتوماسیون تا به حال تأثیر قابل توجهی فراتر از تصور انسان، در طیف وسیعی از صنایع داشته‌است. اپراتورهای تلفن موجود، تا حد زیادی توسط برد انتخاب خودکار تلفن و دستگاه‌های پاسخ خودکار جایگزین

شده‌است. فرایندهای پزشکی مانند غربالگری اولیه در الکتروکاردیوگرافی و رادیوگرافی و تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی از ژن‌های انسانی، سرم، سلول و بافت، با سرعت و دقت بسیار بیشتری توسط سیستم خودکار به اجرا درمی‌آید.

دستگاه‌های خودپرداز، نیاز به مراجعه به بانک برای به دست آوردن پول و انجام معاملات را کاهش می‌دهد. به طور کلی، اتوماسیون عامل اصلی انتقال در اقتصاد جهانی از کشاورزی به صنعتی در قرن نوزدهم و از صنعتی به خدماتی در قرن بیستم بود.

منتقدان ادعا می‌کنند که افزایش اتوماسیون صنعتی باعث افزایش نرخ بیکاری می‌شود، این نگرانی از فشاری بود که در طول سال ۱۹۸۰ ایجاد شد. یک استدلال این است که این موضوع بطور ناملموسی در سال‌های اخیر اتفاق افتاده‌است، بطوریکه واقعیت به این صورت

.است که بسیاری از مشاغل تولیدی در ایالات متحده که در اوایل سال ۱۹۹۰ بود، توسط افزایش عظیم شغل در مدیریت و فناوری اطلاعات جبران شد.

 

اتوماسیون

 

مزایای اتوماسیون

 • افزایش تولید
 • کاهش هزینهٔ اپراتوری
 • رفع مشکل کمبود نیروی متخصص
 • انتقال نیروی کار به سمت کارهای خدماتی
 • بهبود ایمنی: جایگزین شدن با انسان‌ها در انجام کارهایی است که باید در محیط‌های خطرناک انجام شود (یعنی آتش، فضا، آتشفشان، تأسیسات هسته‌ای، زیر آب، و غیره)
 • افزایش کیفیت کالا
 • کاهش زمان تولید
 • کاهش انبارهای موقت
 • تکرارپذیری
 • کنترل کیفیت دقیق‌تر
 • کاهش پسماندها (ضایعات)
 • برهمکنش به‌تر با سامانه‌های بازرگانی
 • بهره‌وری بالا و کاهش فشار کار
 • جایگزینی اپراتورهای انسانی در انجام وظایف خسته کننده.
 • انجام کارهایی که فراتر از توانایی‌های بشر است، مانند حمل بارهای بسیار سنگین، اشیاء خیلی بزرگ، خیلی داغ یا خیلی سرد یا مواد مورد نیاز به چیزهایی بیش از حد سریع یا بیش از حد آهسته‌است.
 • بهبود اقتصاد: گاهی اوقات و برخی از انواع اتوماسیون، اقتصاد سازمانها، جامعه، و بسیاری از انسانها را بهبود می‌بخشد؛ برای مثال، وقتی که تشکیلاتی اقتصادی سرمایه‌گذاری در فن‌آوری‌های اتوماسیون خود را بهبود می‌بخشد یا هنگامی که یک ایالت یا دولت به واسطه اتوماسیون درآمدها را افزایش می‌دهند (مانند آلمان یا ژاپن در قرن ۲۰ام) یا زمانی که انسان از اینترنت استفاده می‌کند، که به نوبه خود استفاده از ماهواره‌ها و سایر موتورهای خودکار را شامل می‌شود.

اتوماسيون صنعتي چيست؟

اتوماسيون صنعتي چيست؟

اتوماسيون صنعتي چيست؟

What is industrial automation?

اتوماسيون صنعتي چيست؟

اتوماسیون صنعتی استفاده از سیستم های کنترل از قبیل رایانه ها یا روبات ها و فن آوری های اطلاعات برای مدیریت فرآیندهای مختلف و ماشین آلات در صنعت برای جایگزینی انسان است. این گام دوم بعد از مکانیزاسیون در حوزه صنعتی سازی است.

افزایش کیفیت و انعطاف پذیری در فرآیند ساخت شما

پیش از این، هدف از اتوماسیون، افزایش بهره وری بود (از آنجا که سیستم های خودکار می توانند 24 ساعت شبانه روز کار کنند) و هزینه های مربوط به اپراتورهای انسانی (به عنوان مثال حقوق و مزایا) کاهش می یابد. با این حال، امروزه تمرکز اتوماسیون به افزایش کیفیت و انعطاف پذیری در یک فرآیند تولید تبدیل شده است. در صنعت خودرو، نصب پیستون ها به موتور به طور دستی اجرا میشد و با نرخ خطای 1-1.5٪ بود. در حال حاضر، این کار با استفاده از ماشین های خودکار با نرخ خطای 0.00001٪ انجام می شود.

مزایای اتوماسیون صنعتی

کاهش هزینه های عملیاتی

اتوماسیون صنعتی از بین بردن هزینه های مراقبت های بهداشتی و پرداخت حقوق و تعطیلات مربوط به یک اپراتور بشر است. علاوه بر این، اتوماسیون صنعتی نیازی به مزایای دیگر کارکنان مانند پاداش، پوشش حقوق بازنشستگی و غیره نداردبالاتر از همه، گرچه با هزینه اولیه بالا مرتبط است، دستمزد ماهانه نیازی به پراخت حقوق ماهانه کارگران نیست که موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود. هزینه های تعمیر و نگهداری مربوط به ماشین آلات مورد استفاده برای اتوماسیون صنعتی کمتر است، زیرا اغلب اوقات کمتر دچار مشکل می شوند و اگر دچار ایراد شدند، فقط به مهندسان کامپیوتر و مهندسان تعمیر و نگهداری نیاز دارند.

بهره وری بالا

اگر چه بسیاری از شرکت ها صدها نفر از کارگران تولید را برای حداکثر تعداد ساعت ها به مدت سه شیفت برای کارخانه استخدام می کنند، اما کارخانه همچنان باید به هنگام تعطیلات بسته شود. اتوماسیون صنعتی بر اساس هدف شرکت، با اجازه دادن به شرکت برای راه اندازی کارخانه تولید 24 ساعته در 7 روز  هفته و 365 روز  سال انجام می شود. این منجر به بهبود چشمگیری در بهره وری شرکت می شود.

کیفیت بالا

اتوماسیون خطای مربوط به یک انسان را کاهش می دهد. علاوه بر این، بر خلاف انسانها، روبات ها هیچ خستگی نداشته اند، که منجر به تولید محصولات با کیفیت یکنواخت در زمان های مختلف می شود.

انعطاف پذیری بالا

اضافه کردن یک کار جدید در خط مونتاژ نیاز به آموزش با اپراتور انسان دارد، با این حال، ربات ها می توانند برای انجام هر کاری برنامه ریزی شوند. این باعث می شود فرایند تولید انعطاف پذیر تر شود.

دقت اطلاعات بالا

اضافه کردن جمع آوری داده های خودکار می تواند به شما اجازه جمع آوری اطلاعات تولید کلیدی، بهبود دقت داده ها و کاهش هزینه های جمع آوری داده ها را بدهد. این به شما حقایق را برای تصمیم گیری درست در مورد کاهش ضایعات و بهبود فرآیندهای شما می دهد.

ایمنی بالا

اتوماسیون صنعتی می تواند خط تولید برای کارکنان را با استفاده از روبات ها برای رسیدگی به شرایط خطرناک، ایمن سازد.

معایب اتوماسیون صنعتی

هزینه اولیه بالا

سرمایه گذاری اولیه مرتبط با تبدیل یک خط تولید انسانی به خط تولید اتوماتیک بسیار زیاد است. همچنین، هزینه های قابل توجهی در آموزش کارکنان برای اداره این تجهیزات پیشرفته جدید درگیر هستند.

نتیجه گیری

اتوماسیون صنعتی اخیرا بیشتر مورد توجه قرار گرفته و از آن در صنایع مختلف به دلیل منافع عظیم خود، از قبیل افزایش بهره وری، کیفیت و ایمنی با هزینه های پایین، مورد استقبال قرار گرفته است.

برخي از مزاياي اتوماسيون صنعتي

برخي از مزاياي اتوماسيون صنعتی

برخي از مزاياي اتوماسيون صنعتی

Some Advantages of Industrial Automation

به طور كلي برخي از مزاياي اتوماسيون صنعتي از اين قبيل اند:
- تكرارپذيري فعاليتها و فرايندها
- افزايش كيفيت محصولات توليدي
- افزايش سرعت توليد (كميت توليد )
- كنترل كيفيت دقيقتر و سريعتر
- كاهش پسماندهاي توليد (ضايعات)
برهمكنش بهتر با سيستمهاي بازرگاني
- افزايش بهره وري واحدهاي صنعتي
- بالا بردن ضريب ايمني براي نيروي انساني و كاستن از فشارهاي روحي و جسمي
   در حال حاضرارتقاء سطح كيفي محصولات توليدي در صنايع مختلف و در كنار آن افزايش كمي توليد ، هدف اصلي هر واحد صنعتي مي باشد و مديران صنايع نيز به اين مهم واقف بوده و تمام سعي خود را در جهت نيل به اين هدف متمركز نموده اند .
   لازمه افزايش كيفيت و كميت يك محصول ، استفاده از ماشين آلات پيشرفته و اتوماتيك مي باشد . ماشين آلاتي كه بيشتر مراحل كاري آنها به طور خودكار صورت گرفته و اتكاي آن به عوامل انساني كمتر باشد . چنين ماشين آلاتي جهت كاركرد صحيح خود نياز به يك بخش فرمان خودكار دارند كه معمولا از يك سيستم كنترل قابل برنامه ريزي (به عنوان مثال PLC يامدار منطقي قابل برنامه ريزي) در اين بخش استفاده ميگردد . بخش كنترل قابل برنامه ريزي مطابق با الگوريتم كاري ماشين ، برنامه ريزي شده و ميتواند متناسب با شرايط لحظه اي به عملگر هاي دستگاه فرمان داده و در نهايت ماشين را كنترل كند .
   همانطور كه گفته شد بخش كنترل در هر سيستم صنعتي بايستي متناسب با شرايط لحظه اي به عملگرها فرمان دهد بنابراين در يك ماشين يا بطوركلي در يك فرايند صنعتي بخش اول يك چرخه كنترلي ، برداشت اطلاعات از فرايند مي باشد .
   جمع آوري اطلاعات در فرايندهاي صنعتي با استفاده از سنسورها يا حسگرها صورت مي گيرد . اين حسگرها به منزله چشم و گوش يك سيستم كنترلي عمل مي كنند . امروزه در بسياري از ماشين آلات صنعتي استفاده از سنسورها امري متداول مي باشد تا جاييكه عملكرد خودكار يك ماشين را مي توان با تعداد سنسورهاي موجود در آن درجه بندي كرد . وجود سنسورها ي مختلف در فرايند اتوماسيون به اندازه اي مهم مي باشد كه بدون سنسور هيچ فرايند خودكاري شكل نمي گيرد بنابراين سنسورها يكي از اجزاي لاينفك سيستمهاي اتوماسيون صنعتي مي باشند .
   در گذشته نه چندان دور بسياري از تابلوهاي فرمان ماشين آلات صنعتي ، براي كنترل پروسه هاي توليد از رله هاي الكترومكانيكي يا سيستمهاي پنوماتيكي استفاده مي كردند و اغلب با تركيب رله هاي متعدد و اتصال آنها به يكديگر منطق كنترل ايجاد مي گرديد . در بيشتر ماشين آلات صنعتي ، سيستمهاي تاخيري و شمارنده ها نيز استفده مي گرديد و با اضافه شدن تعدادي Timer و شمارنده به تابلوهاي كنترل حجم و زمان مونتاژ آن افزايش مي يافت .
   اشكال فوق با در نظر گرفتن استهلاك و هزينه بالاي خود و همچنين عدم امكان تغيير در عملكرد سيستم ، باعث گرديد تا از دهه 80 ميلادي به بعد اكثر تابلوهاي فرمان با سيستمهاي كنترلي قابل برنامه ريزي جديد يعني PLC جايگزين گردند .در حال حاضر PLC يكي از اجزاي اصلي و مهم در پروژه هاي اتوماسيون مي باشد كه توسط كمپانيهاي متعدد و در تنوع زياد توليد و عرضه ميگردد . به طور خلاصه سيستمهاي نوين اتوماسيون و ابزار دقيق مبتني بر PLC در مقايسه با كنترل كننده هاي رله اي و كنتاكتوري قديمي داراي امتيازات زير است :
- هزينه نصب و راه اندازي آنها پايين مي باشد.
- براي نصب و راه اندازي آنها زمان كمتري لازم است .
- اندازه فيزيكي كمي دارند.
- تعمير و نگه داري آنها بسيار ساده مي باشد.
- به سادگي قابليت گسترش دارند .
- قابليت انجام عمليات پيچيده را دارند.
- ضريب اطمينان بالايي در اجراي فرايندهاي كنترلي دارند .
- ساختار مدولار دارند كه تعويض بخشهاي مختلف آن را ساده ميكند.
- اتصالات ورودي - خروجي و سطوح سيگنال استاندارد دارند.
- زبان برنامه نويسي آنها ساده و سطح بالاست.
- در مقابل نويز و اختلالات محيطي حفاظت شده اند.
- تغيير برنامه در هنگام كار آسان است.
- امكان ايجاد شبكه بين چندين PLC به سادگي ميسر است .
- امكان كنترل از راه دور (به عنوان مثال از طريق خط تلفن يا ساير شبكه هاي ارتباطي) قابل حصول است .
- امكان اتصال بسياري از تجهيزات جانبي استاندارد از قبيل چاپگر ، باركد خوان و ... به PLC ها وجود دارد .

فرایندهای تولید سیستم های اتوماسیون

فرایندهای تولید سیستم های اتوماسیون

Manufacturing processes for automation systems

امروزه در اتوماسیون با ارایه جدیدترین دستگاه هابرای کنترل دستگاه های فیلد مانند شیر کنترل و دیگر المنت ها، کنترل نهایی صورت می گیرد. برخی ازماشین آلات هوشمند یا ابزارهای مورد استفاده در صنعت توانایی کنترل فرآیندها و همچنین قابلیت ارتباطات  بدون اتصال به دیگر دستگاه های کنترل در سطح فیلد را دارند. اتوماسیون صنعتی دراصل استفاده از دستگاه های کنترل مختلف است که برای کنترل عملیات مختلف صنعت بدون مداخله قابل توجهی از انسان ها و ارائه عملکرد کنترل بصورت خودکارصورت می گیرد. در صنعت،راهبرد های کنترل از مجموعه ای از فن آوری ها برای دستیابی به عملکرد خوب یا خروجی مطلوب استفاده می کنند . راندمان سیستم اتوماسیون برای صنایع حیاتی است.اتوماسیون صنعتی دربرگیرنده استفاده از استراتژی های کنترل پیشرفته مانند کنترل های آبشار، دستگاه های سخت افزاری نوین کنترلی مانند PLC ها، حسگرها و دیگر ابزارها برای ارزیابی متغیرهای کنترل، درایو ها و دیگر دستگاه های کنترل نهایی مهم،  سیستم های محاسبه کننده، سیستم های ارتباطی، هشدار دهنده و ... می باشد.

در برخی برنامه ها، بررسی متغیر فرایند برای انجام عملیات لازم است. تجهیزات اتوماسیون از انجام عملیات های دوره ای یا دستی می کاهد و شرایط کاری خودکار را ایجاد می کند.خودکارسازی فرآیندهای تولید و سایر فرآورده های تولید، میزان  تولید را  برای یک کار مشخص شده افزایش داده وبوسیله تجهیزات اتوماتیک، دخالت نیروی انسانی برای کنترل فرایندهاکاهش می یابد. بدین شکل سرمایه گذاری در هزینه کار وبه دنبال ان هزینه تولید نیزکاهش می یابد.با کمک گرفتن از تجهیزات اتوماسیون می شود کیفیت محصولات را به میزان قابل توجهی بالا برده و با کمکاین تجهیزات مختلف کار به سادگی بدون در نظر گرفتن هر گونه محیط پیچیده خصوصا در فرایندهای تولید پردازش می شود. هرچند برپاسازی اتوماسیون بودجه بالایی را درابتدا طلب می کند اما از نظرصرفه جویی هایی که در هزینه های معمول شرکت خواهد داشت و نیز افزایش چشمگیر بهره وری شرکت با 24 ساعته کردن تولید، بالابردن کیفیت محصولات با کاهش دادن خطاهای انسانی ، افزایش انعطاف پذیری با بکارگیری ربات های برنامه پذیر و بالا بردن امنیت کارکنان با بکارگیری ربات ها در قسمت هایی که عوارضی بر سلامتی انسان هادارد در طولانی مدت به نفع کارخانه ها می باشد.

سیستم صنعتی اتوماسیون دارای دو فرایند تولید می باشد که عبارت است از

 1.  فرایندهای پیوسته (واگرا) از قبیل پالایش، پتروشیمی، شیمیائی، غذائی و ...
 2.  فرایندهای گسسته (همگرا) از قبیل خودرو، الكترونیك، لوازم خانگی و ...

 

فرایند تولید متناسب با نوع محصول مورد نظر به سه بخش تولید، بسته بندی و توزیع تقسیم می شود که مهمترین بخش فرایند ساخت همان تولید است. روباتهای جابه جا کننده و برش دهنده از سنجش کیفیت مواد اولیه، انجام عملیات ابتدائی ساخت روی آنها تا فراوری محصول نهائی و آزمایش های پایانی کنترل محصول، پای ثابت این بخش در اکثر خطوط تولید می باشند. اما از آنجا که تمام فراورده ها و محصولات در پایان فرایند تولید نیاز به بسته بندی دارند و عواملی از قبیل سادگی حمل، مدت مصرف، مسائل بهداشتی، و.... در کیفیت محصول و توزیع فروش آن تأثیر گذارند، نیازمند نظارت نیروی انسانی است. زمان قرار گرفتن محصولات در خودروهای باربری تا عرضه محصول در فروشگاهها بخش توزیع انجام می شود. در این مرحله نیز استفاده از روباتهای ویژه بارگیری و خطوط حمل و نقل هوشمند، یکی از مهمترین دستاوردهای اتوماسیون در بخش توزیع است. 

سیستم صنعتی اتوماسیون حتی در سطوح مدیریتی تولید نیز نقش مهمی را ایفا می کند. این کار به وسیله واسط های ماشین انسان (HMI) صورت می گیرد زیرا علاوه بر کنترل سیستم، جمع آوری، هماهنگ سازی اطلاعات و نمایش آن در سطوح مختلف مدیریتی راحت تر انجام می شود. کنترل سیستم به کمک HMI از راه دور به سادگی امکانپذیر است.

مونيتورينگ

 

monitoring مونيتورينگ

 

 

 

 

مونيتورينگ
 
   يكي ديگر از مباحث مهم و مرتبط با اتوماسيون صنعتي ، مانيتورينگ مي باشد . امروزه مانيتورينگ يكي از نيازهاي اساسي بسياري از صنايع به خصوص صنايع بزرگ مي باشد. بسياري از صنايع بزرگ مانند
 
صنايع پتروشيمي ، صنايع توليد انرژي ، صنايع شيميايي و ... بدون استفاده از سيستم مونيتورينگ مناسب قادر به ادامه كار خود نيستند . مونيتورينگ عبارت است از جمع آوري اطلاعات مورد نظر از بخشهاي
 
 
 
مختلف يك واحد صنعتي و نمايش آنها با فرمت مورد نظر براي رسيدن به اهداف ذيل :
 
- نمايش وضعيت لحظه اي هر يك از ماشين آلات و دستگاهها
 
- نمايش و ثبت پارمترهاي مهم و حياتي يك سيستم
 
- نمايش و ثبت آلارمهاي مختلف در زمانهاي بروز خطا در سيستم
 
- نمايش محل خرابي و زمان وقوع ايراد در هر يك از اجزاي سيستم
 
- نمايش پروسه هاي توليد با استفاده از ابزارهاي گرافيكي مناسب
 
- تغيير و اصلاح Set Point ها حين اجراي پروسه توليد
 
- امكان تغيير برخي از فرايندهاي كنترلي از طريق برنامه مونيتورينگ
 
- ثبت اطلاعات و پارمترهاي مورد نظر مديران از قبيل زمانهاي كاركرد، ميزان توليد ، ميزان مواد  اوليه مصرفي ، ميزان انرژي مصرفي و ...

جمع آوري اطلاعات در فرايندهاي صنعتي چطور انجام میشود؟

جمع آوري اطلاعات در فرايندهاي صنعتي چطور انجام میشود؟

How is information gathering in industrial processes?

 جمع آوري اطلاعات در فرايندهاي صنعتي با استفاده از سنسورها يا حسگرها صورت مي گيرد . اين حسگرها به منزله چشم و گوش يك سيستم كنترلي عمل مي كنند . امروزه در بسياري از ماشين آلات
 
صنعتي استفاده از سنسورها امري متداول مي باشد تا جاييكه عملكرد خودكار يك ماشين را مي توان با تعداد سنسورهاي موجود در آن درجه بندي كرد . وجود سنسورها ي مختلف در فرايند اتوماسيون به
 
اندازه اي مهم مي باشد كه بدون سنسور هيچ فرايند خودكاري شكل نمي گيرد بنابراين سنسورها يكي از اجزاي لاينفك سيستمهاي اتوماسيون صنعتي مي باشند .
 
   در گذشته نه چندان دور بسياري از تابلوهاي فرمان ماشين آلات صنعتي ، براي كنترل پروسه هاي توليد از رله هاي الكترومكانيكي يا سيستمهاي پنوماتيكي استفاده مي كردند و اغلب با تركيب رله هاي
 
متعدد و اتصال آنها به يكديگر منطق كنترل ايجاد مي گرديد . در بيشتر ماشين آلات صنعتي ، سيستمهاي تاخيري و شمارنده ها نيز استفده مي گرديد و با اضافه شدن تعدادي Timer و شمارنده به تابلوهاي
 
كنترل حجم و زمان مونتاژ آن افزايش مي يافت .

اجزاء کنترل در یک سیستم اتوماسیون صنعتی

اجزاء کنترل در یک سیستم اتوماسیون صنعتی

Control components in an industrial automation system

جزاء کنترل در یک سیستم اتوماسیون صنعتی
Industrial-Automation-Sections

اتوماسیون (خودکاری) از سه قسمت اساسی تشکیل شده است که عبارتند از:

 1. اندازه‌گیرها
 2. کنترل کننده
 3. محرک‌ها که در ادامه هرکدام از این سه قسمت توضیح داده می‌شود.

 

1- اندازه‌گیرها: اندازه‌گیرها در واقع چشم سیستم‌های کنترل محسوب می‌شوند و با کمی سازی مقادیر فرایندی کنترل کننده را از وضعیت موجود در فرایند آگاه ساخته و در نتیجه کنترل کننده فرمان مورد نیاز را به محرک جهت کنترل فرایند و رسیدن به نقطه تنظیم مورد نظر ارسال می‌نماید. هر دستگاه اندازه‌گیری شامل سه جزء اساسی سنسور، ترانسدیوسر و ترانسمیتر می‌باشد.

-         سنسور (Sensor) سنسور قطعه‌ای است که به پارامترهای فیزیکی نظیر حرکت، حرارت، نور، فشار، الکتریسیته، مغناطیس و دیگر حالات انرژی حساس است و در هنگام تحریک آنها از خود عکس العمل نشان می‌دهد و برای این عکس العمل نیاز به انرژی خارجی ندارد.

-         ترانسدیوسر (Transducer) ترانسدیوسر قطعه‌ای است که وظیفه تبدیل حالات انرژی به یکدیگر را برعهده دارد، سنسور پارامتر مورد اندازه‌گیری را به ترانسدیوسر تحویل می‌دهد، سپس ترانسدیوسر آن را به یک سیگنال قابل درک برای کنترلر تبدیل می‌کند لذا برای انجام این تبدیل نیاز به یک منبع انرژی خارجی دارد.

-         ترانسمیتر (Transmitter) ترانسمیتر وسیله‌ای است که یک سیگنال خروجی ترانسدیوسر را به سیگنال استاندارد قابل انتقال تبدیل می‌نماید. از معروفترین استانداردهای ترانسمیترها می‌توان به استاندارد ۴ تا ۲۰ میلی آمپر و ۰ تا ۱۰ ولت اشاره نمود.

۲-  کنترل کننده: قسمت دوم ابزاردقیق بخش کنترل می‌باشد. کنترل عبارتست از سوق و نگهداری یک یا چند فرایند به وضعیت یا وضعیت‌های مطلوب یا مورد نظر. این مفهوم در برگیرنده کنترل کمی، کیفی، حفظ ایمنی و محیط زیست می‌باشد که اهداف اساسی کنترل می‌باشند.

۳-  محرک‌ها: محرک‌ها ادواتی هستند که سیگنال خروجی را از قسمت کنترل کننده گرفته و متناسب با این سیگنال‌ها عمل می‌کنند. از عمده ادوات خروجی می‌توان به شیرهای کنترل و الکتروموتورها اشاره کرد. این ادوات با عملکرد خود باعث کنترل پارامترهای اندازه‌گیری شده در مقدار مطلوب و مورد نظر می‌شوند.

 

اتوماسیون صنعتی یا روباتیزه کردن (Industrial Automation) به چه معنی ست؟

اتوماسیون صنعتی یا روباتیزه کردن

Industrial Automation

اتوماسیون صنعتی یا روباتیزه کردن (Industrial Automation) به معنی استفاده از ابزارهای کنترلی به جای نیروی انسانی به منظور هدایت و کنترل ماشین آلات صنعتی و پروسه‌های تولید است. اتوماسیون به منظور بهره‌گیری از سامانه‌های کنترل مانند سیستم کنترل عددی، سیستم کنترل منطقی قابل برنامه ریزی و دیگر سیستم‌های کنترل صنعتی، مکانیکی و الکترونیکی به کمک رایانه ها برای پایش (کنترل) خط تولید گفته می‌شود، که هدف از آن، کاهش نیاز به دخالت انسان است.

امن‌سازی اتوماسیون صنعتی در سایت طرح ریزان حامی

پست امن‌سازی اتوماسیون صنعتی در سایت طرح ریزان حامی

Industrial automation safety in the tarhrizan hami site

پس از انتشار گسترده بدافزار استاکس‌نت و آلوده‌سازی تعداد زیادی از رایانه‌ها در سراسر ایران و جهان، مسائل مرتبط با امنیت اطلاعات در حوزه صنایع اهمیتی دو چندان یافته است. مطالعه بیشتر رفتار و خصوصیات بدافزار استاکس‌نت و شناخت قابلیت‌های تخریبی آن (که می‌توانند نمود فیزیکی و خارجی داشته‌باشند) نشان داده است که جدی نگرفتن مبحث امنیت اطلاعات در حوزه صنعت می‌تواند صدمات جبران‌‎ناپذیری به این بدنه وارد آورد. مرکز تخصصی آپا دانشگاه صنعتی اصفهان یکی از مراکز فعال و پیش‌رو در زمینه امنیت شبکه‌های اتوماسیون صنعتی است. عمده‌ترین خدماتی که مرکز تخصصی آپا در این حوزه انجام می‌دهد عبارتند از:

خدمات مشاوره در طراحی و پیاده‌سازی امن
حوزه‌ی امنیت سیستم‌های کنترل صنعتی به دلیل ماهیت میان رشته‌ای خود موجب شده تا کمتر کسی آن‌گونه‌که باید به آن بپردازد. از این رو بسیاری از متخصصان سیستم‌های کنترل صنعتی در زمان طراحی، پیاده‌سازی و استقرار شبکه‌های صنعتی، نکات و دغدغه‌های امنیتی را نادیده می‌گیرند. مرکز تخصصی آپا دانشگاه صنعتی اصفهان با تربیت نیرو‌های کارآمد در این حوزه، رصد آخرین رخداد‌های امنیتی و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی، شناخت کاملی از روش‌های توسعه و پیاده‌سازی امن به‌دست آورده است.
به‌طور کلی خدمات مشاوره‌ای که این مرکز می‌تواند در اختیار مخاطبان خود قرار دهد به شرح زیر است که پس از ارائه هر خدمت گواهینامه مربوطه برای مخاطب صادر می‌گردد:

 • مشاوره معماری و ساختار: انتخاب معماری غلط در پیاده‌سازی و در نظر نگرفتن نیازمندی‌های امنیتی در آن، از جمله متداول‌ترین عوامل حملات سایبری در زیر‌ساخت‌های صنعتی است. مرکز تخصصی آپا دانشگاه صنعتی با بررسی انواع معماری‌های موجود و استخراج روش‌های امن سازی می‌تواند مشاوره‌های لازم را در فاز طراحی و انتخاب معماری قرار دهد.
 • مشاوره تجهیزات و زیرساخت: بسیاری از شرکت‌های توسعه دهنده هنگام استفاده از تجهیزات و پروتکل‌های ارتباطی به دلیل آنچه ملاحظات کارایی عنوان می‌شود مسائل امنیتی آن را در نظر نمی‌گیرند. همچنین هنگام ضرورت استفاده از یک پروتکل یا تجهیز خاص، روش‌های استفاده امن را درنظر نمی‌گیرند. مرکز تخصصی آپا با شناخت کامل مسائل امنیتی در تجهیزات و پروتکل‌های ارتباطی راهنمایی‌های لازم را جهت انجام پیاده‌سازی و یا توسعه امن ارایه خواهد داد.
 • مشاوره پیکربندی امن: از جمله مشکلات موجود در حوزه‌ی امنیت سیستم‌های اتوماسیون صنعتی این است که ماه‌ها و گاهی تا سال‌ها پیکربندی قرار گرفته بر روی شبکه مورد تغییر و بازبینی قرار نمی‌گیرد. لذا یک پیکربندی دارای مشکلات امنیتی می‌تواند به طور مداوم و مستمر منجر به انجام حملات سایبری گردد. این مرکز می‌‌تواند مشاوره‌های لازم را در انجام پیکربندی امن ارایه نماید.
 • تعریف قوانین: وجود قوانین و سیاست‌های استفاده و دسترسی کاربران از جمله مهمترین راه‌کارهای جلوگیری از رخداد حملات سایبری در سیستم‌های کنترل صنعتی است. مرکز تخصصی آپا استاندارد‌های تعریف و اعمال این قوانین و سیاست‌ها را مورد بررسی قرار داده و می‌تواند خدمات مشاوره‌ای در این حوزه به مخاطبان خود ارائه کند.
 • چگونگی به‌کارگیری ابزارهای تشخیص ناهنجاری و مقابله با نفوذ: ابزارهای مختلفی در حوزه امنیت سیستم‌های کنترل صنعتی موجود است که می‌تواند به منظور تشخیص نفوذ، گزارش‌گیری و مقابله با نفوذ مورد استفاده قرار گیرد. مرکز تخصصی آپا می‌تواند مشاوره‌ی لازم به منظور روش انتخاب و چگونگی بکار گیری این ابزارها ارائه نماید.