Showing 1-5 of 5 items.

سرور مجازی چیست؟

سرور-مجازی-vps

سرور مجازی چیست؟

what is vps?

 

VPS مخفف کلمه Virtual Private Server یعنی سرور خصوصی مجازی می باشد و گاهی از آن به عنوان VDS که مخفف کلمه Virtual Dedicated Server به معنی سرور اختصاصی مجازی می باشد، نام برده می شود.
سرور مجازی دقیقا همانند یک سرور اختصاصی مستقل و با همان سطح دسترسی عمل می کند، با این تفاوت که چند عدد سرور مجازی بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند. به عبارت بهتر با استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی مانند VMware و با بهره گیری از سخت افزار های پرقدرت و پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی (VPS) با امکانات مختلف تقسیم می شود.
هر سرور مجازی بنا بر تنظیمات و یا کانفیگ اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده (CPU)، حافظه اصلی (Ram)، فضای دیسک سخت (HDD)، پهنای باند و … را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار می گیرد.
به عنوان مثال یک سرور مجازی می تواند یک گیگابایت از 64 گیگابایت حافظه اصلی سرور(RAM) را بصورت اختصاصی به همراه 40 گیگابایت فضای ذخیره سازی و 400 گیگابایت پهنای باند ماهیانه را در اختیار داشته باشد. این بدین معناست که صرف نظر از میزان مصرف سایر سرورهای مجازی موجود برروی سرور فیزیکی، سرور مجازی مورد مثال ما تحت هر شرایطی به یک گیگابایت از حافظه اصلی سرور و بقیه منابع اختصاص داده شده، دسترسی خواهد داشت.
هر سرور مجازی بصورت کاملا مستقل عمل می کند، در نتیجه VPS های موجود برروی یک سرور می توانند از سیستم عاملهای مختلف و نسخه های متفاوت و همچنین نرم افزار های اختصاصی خود استفاده نمایند.
از مهمترین مزایای سرور های مجازی در مقایسه با سایر سرویس های میزبانی می توان به هزینه بسیار کمتر آنها نسبت به سرور های اختصاصی و استقلال عملکرد و سطح دسترسی بالاتر نسبت به سرویس های میزبانی اشتراکی (Shared Hosting) نام برد، بطوری که هزینه VPS ها در بسیاری از مواقع یک پنجم تا یک دهم سرور های اختصاصی بوده و در حال حاضر تمامی امکانات آنها را دارا می باشند، همچنین یک سرور مجازی می تواند به تعداد دلخواه IP معتبر اختصاصی داشته باشد. در مجموع از دید کاربر نهایی، سرور مجازی مانند سرور اختصاصی بوده و کاربر به هیچ عنوان تفاوتی را در نحوه عملکرد و کیفیت خدمات مشاهده نخواهد کرد.
در تمامی پلانهای پیشنهادی دریا سرور، دسترسی مدیر سیستم (Administrator/root) در اختیار شما خواهد بود و این امکان وجود دارد تا با Remote Desktop و یا SSH سرور مجازی خود را مدیریت نمایید و با خیال راحت و بدون نگرانی از دخالت دیگران در برنامه های شما، از سرور مجازی اختصاص یافته خود استفاده کنید.

مزایای سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی:

انعطاف پذیری: ارتقاءمنابع اختصاص یافته برای یک سرورمجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی قابل انجام است.

هزینه: در واقع شما همه قابلیتهای یک سرور اختصاصی را با کسری از هزینه های آن در اختیار خواهید داشت.
قابلیت اطمینان: سازوکار تهیه نسخه پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می کند.
مدیریت پذیری: ابزارهای تعبیه شده در ویرچوزو (Virtuozzo) نصب برنامه ها و تغییر و به روزرسانی آنها را سریعا انجام می دهند.
استفاده از ظرفیتهای خالی: هر سرور مجازی قادر است تا در صورت خالی بودن ظرفیتهای سیستم و عدم استفاده از آن بوسیله سرور مجازی دیگر در صورت نیاز، از همه آن استفاده کند.

مزایای سرور مجازی نسبت به میزبانی وب اشتراکی:

کنترل: با دراختیار داشتن دسترسی root، یا Administrator شما به راحتی می توانید پیکره بندی سرور را تغییر دهید، برنامه های مورد نظر خود را نصب کنید، و یا تغییر دهید، که به هیچ وجه در میزبانی اشتراکی مقدور نیست.
امنیت : فایل سیستم شما کاملا مجزا از سایر مشتریان خواهد بود و مطمئن خواهید بود که از دسترس آنها دور است و بدین ترتیب امنیت بیشتری برای شما و فایل های شما و یا سایت شما تامین خواهد شد.
مجزا بودن و کارایی: سرور مجازی شما از منابع اختصاص یافته گارانتی شده برای خود به صورت کامل می تواند استفاده کند و کار مشتریان دیگر سرویس شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

جهت خیرید سرور مجازی به سایت طرح ریزان حامی مراجعه کنید:

سایت طرح ریزان حامی

 

 

 

امنیت در سرور مجازی

امنیت در سرور مجازی

امنیت در سرور مجازی

security in vps

گر شما vps ای دارید که مدیریت نشده و اطلاعات حساس و خصوصی بر روی آن قرار دارد, بایستی آنرا امن نگهدارید.به عنوان یک مدیرسرور, راه حل های اساسی برای برقراری امنیت اطلاعات در دستان شماست.نادیده گرفتن این روش ها شما را به خطر می اندازد و آنها کلیدی برای امنیت سرور شما هستند.

۱-بازرسی سرور

اولین قدم برای شما بازرسی سرورتان است.دانستن اینکه چه چیزی روی سیستم در حال اجرا است و همچنین اینکه کدام قسمت از سیستم آسیب دیده است , جهت تامین امنیت سرور مجازی بسیار حیاتی است.خوشبختانه هیچ کمبودی در طراحی ابزارهای بازرسی وجود ندارد.برای هر بار بازرسی و تثبیت آن , روش های زیادی وجود دارد و همچنین شما می توانید بازرسی سیستم را به طور اتوماتیک و منظم تنظیم نمایید.

 

۲-بستن پورت های غیر ضروری و غیر فعال کردن سرویس های بی استفاده

بعد از آن شما بایستی یک بررسی نزدیکتر به سرویس ها و اپلیکیشن های در حال اجرا روی سیستم انجام دهید.

از خودتان سوال کنید:آیا همه ی این سرویس ها برای عملکرد سرور لازم است؟در صورتی که مورد خاصی  بر روی سرور لازم است, آیا نیاز است که برای همه  قابل استفاده باشد؟در صورتیکه شما اپلیکیشن های غیر ضروری بر روی سرور خود دارید سرور شما به طور قابل توجهی آسیبب پذیر خواهد بود.

جهت بررسی پورت ها, تمرین خوبی است که همه ی پورت های مورد نیاز vps را با iptable باز کنید  و سپس تنظیمات پیش فرض برای ورودی ها انجام شود.در واقع هر پورتی که دلیلی برای باز شدن آن وجود ندارد نادیده گرفته شود.

 

۳-بروز نگهداشتن سرور و بک آپ گیری به صورت مکرر

این روش به نظر فوق العاده اساسی است اما نیاز است که از آپدیت بودن سرور به طور مکرر اطمینان داشته باشید .

آخرین تکنولوژی های قابل استفاده را جهت  برقرار کردن امنیت نصب نمایید.دلیل آن این مثال ساده است:

اغلب اوقات , ورژن های جدید سیستم عامل شامل پک آسیب های امنیتی هستند در صورتی که قدیمی تر ها آزار دهنده تر بودند.به علاوه مطمئن شوید که به طور مکرر بک آپ ها روی vps دخیره می شوند.به این ترتیب در صورتی که مورد اشتباهی بوجود بیاید می توانید اطلاعات ذخیره شده را استفاده نمایید  و یا به نسخه ی قبلی برگردانید.

۴-مطمئن شوید تنظیمات SSH امن است

از انجا که SSH یکی از مواردی است که همیشه بر روی vps در حال اجراست , هدف اصلی هکر ها قرار می گیرد.به این ترتیب امنیت آن بالاترین اولویت را دارد .خوشبختانه حفاظت در این زمینه نسبتا ساده است.

 • پورت پیش فرض تنظیمات SSH را از پورت ۲۲ تغییر دهید.
 • مانع دسترسی کاربرانی که از طریق SSH لاگین می شوند به مسیر روت شوید.
 • غیر فعال کردن احراز هویت مبتنی بر پسورد و جایگزین کردن آن به ۲ سطحی بودن
 • محدود کردن لاگین گروه هایی از کاربران
 • نصب نرم افزار تشخیص نفوذ مانند Denyhosts و Failban
 • پیکربندی سیستم به گونه ای که پیام هشدار به کاربران غیر مجاز و پیام خوش آمدید به کاربران مجاز دهد.

 

۵-هوشیار باشید در برابر تهدیدات امنیتی

مراقبت مداوم,سرور را در برابر تهدیدات امنیتی غیر منتظره و جدید مقاوم نگهدارید  و مطمئن شوید که محاظت از سرور در برابر معمولی ترین حملات نیز انجام میگیرد.

بهتری روش های آن عبارتند از:

 • اجرای مالوراسکن و ویروس اسکن بر روی سرور
 • به صورت منظم لاگ های امنیتی را بررسی نمایید
 • کامپایلرها را غیر فعال نمایید
 • از Apachi ورژن ۲٫۲ و بالاتر ستفاده نمایید.
 • از محافظان در برابر DِِDos از قبیل Cloud flare استفاده نمایید

افزایش امنیت سرور مجازی در ویندوز

افزایش امنیت سرور مجازی در ویندوز

افزایش امنیت سرور مجازی در ویندوز

Increase the security of the virtual server in Windows

 

یکی از مشکلات و نگرانی های کسانی که ازسرور مجازی ویندوز استفاده می کنند چگونگی تامین امنیت سرور مجازی است.

برای برقراری امنیت و مصون ماندن از حملات هکرها باید تنظیماتی را در سرور مجازی ویندوز خود انجام دهید تا دچار مشکل نشوید.

در این مقاله از سری مقالات امنیت ویندوز ، قصد داریم با ذکر نکاتی کوتاه و البته کاربردی برقراری امنیت را آموزش دهیم.

·  انتخاب سیستم عامل

انتخاب سیستم عامل در امنیت سرور مجازی شما نقس مهمی دارد به این صورت که شما باید از سیستم عاملی استفاده کنید که شرکت تولید کننده ( مایکروسافت ) این سیستم عامل را پشتیبانی نماید و بروزرسانی های امنیتی را برای آن سیستم عامل ارائه دهد.

مایکروسافت همواره نسخه های جدید ویندوز سرور خود را عرضه خواهد کرد و بهتر است از آخرین ورژن Stable استفاده کنید تا با مشکلات بروزرسانی آن مواجه نشوید.

به عنوان مثال مایکروسافت در حال حاضر ویندوز سرور 2003 خود را از مدار خارج کرده و اعلام کرده دیگر آن را پشتیبانی نخواهد کرد. پس با این تفاسیر بهتر است از نسخه های بروز تر مانند نسخه های زیر استفاده کنید.

–  Windows Server 2008

– Windows Server 2008R2

– Windows Server 2012

– Windows Server 2012R2

– Windows Server 2016

نسخه های ذکر شده در حال حاضر از پشتیبانی مایکروسافت برخوردار هستند.

·  بروزرسانی سرور مجازی ویندوز

پس از دریافت اطلاعات سرور مجازی خود حتما سیستم عامل خود را به طور کامل بروز کنید.

با بروزرسانی سرور مجازی ویندوز، سرعت و کارایی ویندوز بهبود پیدا کرده و همچنین حفره های امنیتی برطرف گردند.

· رمز عبور

رمز عبور یکی ساده ترین و در عین حال پیچیده ترین نقطه برقراری امنیت سرور مجازی می باشد.

انتخاب یک رمز عبور پیچیده به شما کمک خواهد کرد تا هکر ها نتوانند پسورد شما را حدس زده و یا با حملات Brute Force وارد ویندوز شما شوند.

در نظر داشته باشید؛ زمانی که سرور مجازی شما با یک  آدرس آی پی جهانی ارائه می شود به این معناست که در دسترس میلیون ها نفر قرار خواهد گرفت و ساده ترین راه برای هک شدن سیستم عامل ویندوز شما، حدس زدن پسورد های ساده است.

برای انتخاب رمز عبور پیچیده باید نکاتی را رعایت کنید..

همچنین برای ساختن پسوردهای پیچیده می‌توانید از نرم افزارهایی مانند Password Generator استفاده نمایید.

در ادامه نمونه‌ای از رمز عبورهای پیچیده تولید شده این نرم افزار را خواهید دید.

dCP$4%0mCgd1!Vp=6y

t45br?E^a{;1GlGM!y

8pPJoc9HGo;3)9yw-T

برای آشنایی بیشتر با سرورهای مجازی و امنیت در این سرورها به آدرس زیر مراجعه کنید:

سایت طرح ریزان حامی

 

مزایای استفاده از سرور اختصاصی برای وب سایت هایی با ترافیک بالا

مزایای استفاده از سرور اختصاصی برای وب سایت هایی با ترافیک بالا

مزایای استفاده از سرور اختصاصی برای وب سایت هایی با ترافیک بالا

Advantages of using a dedicated server for high traffic websites

وب سایت ها در این عصر و روز بسیار مهم شده ند و آن هم عمدتابدلیل افزایش تجارات الکترونیک می باشد. اگر شما بخواهید یک وب سایت معقول و مناسب را راه اندازی کنید شما به احتمال زیاد بیش از هر چیز نیاز به آنچه که گفته می شود سرور اختصاصی خواهید داشت.

اکثر کسب و کارهای مبتنی بر وب از سرور میزبانی مشترک و برخی از انها حتی هم نمی دانند که از این نوع هاست برای میزبانی وب  سایت خود استفاده می کنند. این بدین معناست که شما با اجرای وب سایت خود بر یک سرور اختصاص داده شده می توانید یک مزیت رقابت که صاحبان کسب و کار کوچک و بزرگ تنها می توانند آن را بدست آورند را داشته باشید.

تعداد اجزای مختلفی برای یک صفحه وب وجود دارد و صفحه اول تنها بخشی است که مشتری آن را خواهد دید. پشت آن شما تعداد زیادی از آیتم های مختلف را دارید که همه انها باید بدرستی مدیریت شوند. این موارد اول البته خود وب سرور بقیه اجزا موجود در صفحه وب و فرم کاربر که توسط اسکریپت کنترل شده است می باشد.

 بهره وری از این اسکریپت ها و کنترل های متصل شده به آنها توسط خود ماشین تعیین می شود و اگر شما وب سایت خود را بر روی یک سرور به اشتراک گذاشته شده اجرا کرده اید مطمئنا شما نمی توانید از جعبه مدیریت کامل استفاده کنید. اگر با این حال شما وب سایت خود را بر روی یک سرور اختصاصی و یا سرور مجازی اختصاصی به اجرا گذاشته باشید شما ممکن است به سطح بالاتری دسترسی داشته باشید و قادر به استفاده سیستم در شیوه ای که مناسب بازدید کنندگان شما باشد هستید.

علاوه بر آن هاستینگ سرور اختصاصی به شما اجازه ذخیره فایل های بزرگ را در پوشه های مختلف در سرتاسر هارد دیسک را می دهد. اگر شما یک توسعه دهنده نرم افزار و یا یک توزیع کننده باشید شما می توانید فایل های خود را بروی هارد دیسک سرور ذخیره کنید که شما می توانید به کاربر خود اجازه دانلود در سرعتی که شما تعیین می کنید را بدهید. در باره موضوع سرعت شما به طور معمول قادر به انتخاب ارائه دهنده سرویس و خدمات که می خواهید برای هاستینگ سرور اختصاصی خود استفاده کنید خواهید بود.

این بدین معناست که بسیاری از ارائه دهندگان در واقع به شما این امکان انتخاب ارائه دهنده سرویس از جمله AT&T, Verizon و یا هر تعداد دیگر از ارائه دهنده را خواهند داد. و جعبه شما یک لاین اختصاصی خواهد داشت تا اطمینان حاصل شود فقط شما و مشتریان شما به آن دسترسی داشته باشند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سرورهای اختصاصی به سایت طرح ریزان حامی مراجعه کنید.

 

 

تفاوت بین ASP و ISP

تفات بین ASP و ISP

تفاوت بین ASP و ISP

The difference between ASP And ISP

انواع ارائه دهندگان ASP

معمولا چهار نوع کسب و کار ASP وجود دارد:

 • متخصص ASP یا کارکرده: یک برنامه واحد را به عنوان فرآیند پرداخت با کارت اعتباری ارائه می دهد؛
 • ASP Vertical: راه حلی برای یک نوع خاص مشتری مانند دندانپزشکان فراهم می کند؛
 • ASP Business: ارائه طیف گسترده ای از راه حل ها؛
 • ASP محلی: ارائه خدمات به شرکت های کوچک و متوسط ​​(SME) در یک منطقه محدود جغرافیایی؛

 

نوع ASP که می تواند اضافه شود:

حجم ASP

برخی از تحلیلگران حجم ASP را به عنوان یک نوع پنجم شناسایی می کنند. این به سادگی یک برنامه ASP اختصاصی است که با هزینه کم از طریق وبسایت خود ارائه می شود. PayPal یک مثال بود.

علاوه بر این نوع کسب و کار، برخی از شرکت های بزرگ در خطوط مختلف کسب و کار (مانند آی بی ام)، با استفاده از مفهوم ASP به عنوان یک مدل کسب و کار به ویژه برای مشتریان خاص قابل اجرا است.

 

نمونه هایی از برنامه های ASP

در اوایل سال 2005، طیف وسیعی از برنامه ها از طریق مدل ASP به طور عمومی در دسترس قرار می گیرد. برنامه های ساده و رایگان مانند تقویم آنلاین از یاهو و گوگل وجود دارد. ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب دیگر برای میزبانی هر برنامه در ASP ارائه می دهند.

 

اقتصاد ASP

اهمیت این بازار توسط اندازه آن منعکس شده است: در اوایل سال 2003، بازار ایالات متحده آمریکا را تخمین می زند بین 1.5 تا 4 میلیارد دلار است.

 

تقاضای برنامه های کاربردی آنلاین در سال 2006 فوق العاده بود، در اکثر فرآیندهای کسب و کار، از جمله منابع انسانی، فروش، بازاریابی و روابط مشتری استفاده شد. با این حال، تفاوت های قابل توجهی نیز با اندازه شرکت های مصاحبه دیده می شود. بنابراین، به نظر می رسد که:

 

 • تدارکات برنامه و منابع انسانی در شرکت های بزرگ با بیش از 1000 کارمند شایع است؛
 • به نظر می رسد که مربوط به فروش، بازاریابی و روابط مشتری، ارتباطات مالی و شرکت های بزرگ، از آژانس کوچک یا اداره کوچک (SOHO) و شرکت های کوچک و متوسط ​​(SME) بیشتر جمع آوری می شود.

 

از لحاظ صنایع، چند تمایز نیز برجسته هستند:

 • برنامه های کاربردی برای خرید بیشتر در صنعت و حمل و نقل و تدارکات غالب است؛
 • این فرآیندهای فعال فروش، بازاریابی و روابط مشتری در بخش های توزیع، فناوری اطلاعات و مخابرات، و همچنین در حمل و نقل و تدارکات، بسیار فعال است.
 • برنامه های کاربردی آنلاین تقاضا در ارتباط با منابع انسانی را در مورد خود در حال حاضر نسبتا همگن در تمام بخش های مورد مطالعه مورد نیاز است.

 

قدرت ASP:

 • وضعیت فعلی هنر
 • پیش بینی و شفافیت هزینه ها
 • تخصص کامپیوتر از خدمات
 • معرفی سریع از نرم افزار
 • خدمات بهبود یافته
 • استفاده از سایت های مختلف
 • دریافت اطلاعات شتابزده

 

مزایای ASP:

 • تمرکز بر قابلیت های اصلی در بخش ASP ارائه دهنده و مشتری
 • استاندارد سازی و هماهنگی با راه حل های فناوری اطلاعات مدرن
 • بدون سرمايه، هزينه غرامت خريد نرم افزار و سخت افزار
 • انتخاب های انعطاف پذیر ارائه دهندگان، با افزایش استاندارد سازی
 • برنامه ریزی خوب و کنترل هزینه توسط مشتری
 • مقیاس پذیری گسترده و کوتاه مدت، بدون هزینه ثابت معرفی یک سرویس جدید بدون وفاداری مشتری می تواند
 • هزینه های آموزشی کم، بدون حمایت از مشتری خود انتقال خطر به ASP ارائه دهنده توافق نامه سطح سرویس قابل اجرا (SLA)
 • سطح بالایی از صلاحیت ارائه دهندگان راه حل ASP از داخل
 • ارائه دهنده خدمات ASP شامل توابع بسیاری از مشتریان و دستیابی به اقتصاد مقیاس (اقتصاد مقیاس)

 

خطرات استفاده از ASP

 • مشکلات اینترنت و عدم استفاده از برنامه امکان پذیر است، اگر از برنامه اجرایی قابل استفاده در دسک تاپ استفاده نکنید
 • هزینه های ارتباطات از طریق داده ها به ارائه دهنده ASP
 • امنیت بیشتر برای اطلاعات محرمانه از یک فروشگاه محلی