Showing 1-6 of 6 items.

سروراستاندارد

سرور استاندارد

 

سرور استانداد

standard Host

 

هاست استاندارد یکی از مقرون به صرفه ترین هاست ها می باشد که برای سایت های معمولی و تازه کار بسیار مناسب می باشد

 

 

در این راستای شاپینگ سرور تصمیم به ارائه بهترین هاست سی پنل نموده است و با بهترین و بزرگترین دیتاسنتر قرار داد های همکاری امضا کرده است . و از این دیتاسنتر سرور اختصاصی خریداری کرده و هاستیگ آلمان را راه اندازی کرده اند

 

و از این پس شاپینگ سرور هاست پر قدرت را از این دیتاسنتر برای رضایت مندی به مشتری های خود ارائه میدهد .

 

شما میتوانید نمونه هایی از هاست سی پنل ارزان را در پایین مشاهده بفرمایید

اتاق استاندارد سرور

سرور استاندارد

اتاق سرور استاندارد

Standard server room

سرورها باید در اتاق سرور استاندارد مستقر شوند چون امنیت فیزیکی و کنترل محیطی را به طور بهینه می توان ارائه کرد؛ سرور هایی که در این اتاق قرار می گیرند باید تمام الزامات امنیتی در آنها رعایت شود. هر اتاقی که یک یا چند کامپیوتر برای ارائه خدمات برای گروهی از کاربران از طریق شبکه دارد، یک اتاق سرور نامیده می شود. این دامنه ای از اتاق سرور کوچک تا دیتاسنترهای بزرگ تر می باشد.

موقعیت

مکانی باید انتخاب شود که بتوان از کنترل های فیزیکی و محیطی مطمئن شد. مکان باید در برابر آتش، سیل و سایر خطرات مشابه، ایمن باشد. اتاق سرور استاندارد در جایی قرار دارد که سر و صدا در کار دفاتر و اتاق ها خلل ایجاد نکند.

امنیت محیط

تمام اتاق های سرور باید دیوارهای محکم از سقف تا کف داشته باشند. در بخش هایی که کف کاذب یک سقف کاذب وجود دارد، دیوار باید تا زیر کف کاذب و بالای سقف کاذب کشیده شود تا مانع از ورود اشخاص شود. رک های دارای قفل یا قفسه هم برای امنیت استفاده می شود.

دسترسی فیزیکی

دسترسی فیزیکی به اتاق سرور باید تنها محدود به چند نفر شود که اجازه دسترسی را به طور قانونی دارند. استفاده از کارت خوان یا قفل الکترونیک برای اجازه دسترسی نسبت به کلیدهای مرسوم، پیشنهاد می شود؛ اگر از کلید استفاده می شود، باید عبارت “عدم کپی برداری”، روی آن حک شود. لیست افراد مجاز برای ورود باید حداقل هر فصل توسط صاحبان دیتاسنتر بررسی شود. باید کلیدها یا کارت های دسترسی گم شده یا دزدیده شده مشخص شوند. استفاده از دوربین های مدار بسته برای کنترل و ثبت ورود و خروج و کار در این فضا پیشنهاد می شود. ثبت زمان ورود، زمان خروج، هدف از دسترسی فیزیکی توسط بازدید کنندگان یا پرسنل مجاز باید مشخص شود. بازدیدکنندگان باید کارت شناسایی داشته باشند. بازدید کنندگان توسط پرسنل مجاز در تمامی زمان ها باید اسکورت شوند.

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

طرح ریزان حامی

استاندارد دما در اطاق سرور

اتاق سرور استاندارد

استاندارد دما در اطاق سرور

The temperature standard in the server room

عملکرد طولانی مدت تجهیزات گران قیمت آی تی مثل سرورها، سیستم های ذخیره سازی اطلاعات ،سوئیچ ها و روترها در درجه دمای بالاتر از استاندارد از طول عمر و میزان اعتماد به آنها می کاهد و اگر شرایط نامطلوب ادامه دار باشد. شما حتما با اختلال روبرو خواهید شد.

نگهداری دمای محیط در محدوده 20 الی 24 درجه سانتیگراد برای عملکرد بهینه تجهیزات بسیار مناسب می باشد.

استاندارد مورد توافق اکثر تولید کنندگان در صنعت کامپیوتر این است که تجهیزات IT نباید به هیچ عنوان در دمای بالاتراز 30 درجه سانتیگراد کار کنند. پالبته باید توجه داشت که درجه دما در هر جای مرکز داده یکسان نمی باشد، بنابراین پیشنهاد می شود در فواصل 8 متری در راهروها از سنسورهای درجه دما استفاده نمود، چنانچه در دیتا سنتر تجهیزاتی که دمای زیادی تولید می کنند مانند بلد سرور ها ، وجود داشته باشند توجه به این نکته ضروری می باشد.

دیتا سنترهای گوگل

دیتاسنترهای گوگل

دیتاسنترهای گوگل

Google data centers

دیتاسنترها معمولا محرمانه هستند چون مغز شرکت های تکنولوژی به حساب می آیند. گوگل، تصاویری را منتشر کرده است که از دیتاسنترهای زیبا و عظیم خود در سرتاسر دنیا پرده برداشته است که در مکان هایی مثل آیووا، اورگان، گرجستان، کارولینای جنوبی، اولاهوما، فنلاند و بلژیک واقع شده اند. گوگل می گوید وقتی در وب سایتش هستید، به یکی از قدرتمند ترین شبکه های سرور دسترسی دارید. دیتاسنترهای گوگل ، نرم افزارهای کامپیوتری و منابع سخت افزاری هستند که گوگل برای ارائه خدمات خود استفاده می کند.

گوگل ۱۲ سال است که روی ساخت دیتاسنترهای خود کار کرده است. مراکز بزرگ جستجو، کارآمد هستند و از انرژی قابل تجدید استفاده می کنند و دوستدار محیط زیست می باشند.

بر اساس گزارش گوگل، نیروی الکتریکی عملیات دیتاسنتر جهانی بین ۵۰۰ تا ۶۸۱ مگا وات است. قدرت پردازش این سرورها، از ۲۰ به ۱۰۰ پتافلاپ در سال ۲۰۰۸ رسیده است. جزییات شبکه های خصوصی گوگل در سرتاسر دنیا، در دسترس نیست.

یکی از بزرگ ترین دیتاسنترهای گوگل ، در اورگان، در رودخانه کلومبیا واقع شده است. به نام پروژه ۰۲ می باشد. این پروژه ۶۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۶ ساخته شد و تقریبا دو برابر زمین فوتبال آمریکایی با برج های خنک سازی چهار طبقه است. این مکان به خاطر برق هیدروالکتریک ارزان انتخاب شد.

گوگل بر کاهش مصرف انرژی در کنار رشد اینترنت تمرکز کرده است. بیشتر دیتاسنترها از انرژی سربار یا غیر محاسباتی برای سرورهای خود استفاده می کنند. در گوگل، این سربار تا تنها ۱۲% کاهش یافته است. بدین ترتیب بیشتر انرژی که استفاده می شود، مستقیما برای دستگاه هایی که جهت جستجوی گوگل به کار می رود تامین برق می کند. محاسبات گوگل شامل عملکرد کل دیتاسنترها در سرتاسر دنیا است، نه فقط جدید ترین و بهترین دیتاسنترها. آنها پیوسته در سال سنجش را انجام می دهند، نه فقط در طول فصول خنک تر

طراحی به گوگل اجازه می دهد تا شبکه های خود را بدون اختلال در عملیات دیتاسنتر آپ گرید کند. گوگل حالا از تکنولوژی شبکه استفاده می کند که یک دهه زمان برد تا آن را توسعه دهد بنابراین حالا سایر توسعه دهندگان می توانند از آن استفاده کنند..

سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور BMS

سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور BMS

سیستم مدیریت هوشمند اتاق سرور BMS

BMS Server Room Intelligent Management System

 در عصر حاضر اتاق سرور در هر سازمان قلب تپنده آن می باشد و هرگونه خللی در عملکرد آن باعث از کار افتادن سیستم ها و خسارت فراوان آن مجموعه خواهد شد بطوری که گاه این خسارات جبران ناپذیر می باشند. انتخاب تجهیزات مناسب اتاق سرور یکی از راهکارهای کنترل کارکرد صحیح و بهینه این قلب تپنده می باشد. اما یکی از مهمترین عوامل در عملکرد صحیح این تجهیزات وجود شرایط مناسب محیطی نظیر دما، رطوبت و ولتاژ مناسب است. رطوبت و دمای زیاد باعث عدم کارکرد صحیح این سیستم ها و نهایتا از کار افتادن آنها خواهد شد.

نکته مهم دیگر وضعیت امنیت و ایمنی اتاق سرور می باشد که آن را در مقابل دستبرد و حریق و ... حفظ نماید.
سیستم کامل و تخصصی مانیتورینگ اتاق سرور را به همین منظور ارائه می دهد.  این سیستم اطلاعات لازم جهت کنترل وضعیت اتاق سرور را در اختیار شما قرار می دهد و در مواقع نظیر نفوذ رطوبت، نشت آب، گاز و دود، قطع ولتاژ، دمای بالا، نشتی جریان و ... با هشدار به شما قابلیت کنترل وضعیت هشدار را می  دهد. این کار می تواند توسط ارسال اخطار به نرم افزار مانیتورینگ اتاق ادمین، ارسال پیام کوتاه، ایمیل، فعال کردن زنگ هشدار و ... صورت پذیرد یا عملیاتی را در صورت رسیدن به آستانه بحران انجام دهد به عنوان نمونه فعال کردن سیستم تهویه پشتیبان در صورت افزایش بیش اندازه دما.

توسط این سیستم با طیف وسیعی از سنسورها و تجهیزات مانیتورینگ از آنچه که در اتاق سرور شما رخ می دهد آگاه خواهید شد. با فراهم آوردن هر آنچه که برای یک محیط مطمئن و امن برای سرور لازم است خود را از دردسر یک فاجعه که قابل اجتناب می باشد نجات دهید.
سیستم کنترل اتاق سرور جهت کنترل و نظارت بر عملکرد سرورها و کنترل عوامل محیطی موثر بر آنها طراحی و ساخته شده است . در این سیستم کلیه فرایند های مربوط به اتاق سرور توسط پیام کوتاه کنترل و بررسی میشوند .

امكانات سيستم:
 • قابلیت کارکرد دستگاه بصورت آفلاین بدون نیاز به کامپیوتر
 • امكان اجراي فراميني خاص توسط اس ام اس
 • امكان كنترل عوامل محيطي مانند دما ، رطوبت ، دود و گاز
 • امکان هشدار بصورت پیام کوتاه، تماس تلفنی، آژیر و ایمیل
 • قابلیت فعال سازی سیستمهای مختلف توسط ارسال پیام کوتاه
 • دارای چندین خروجی (رله) جهت کنترل ادوات جانبی
 • امکان ثبت تصویر افراد وارد شده به اتاق سرور
 • امکان تعریف و ارسال پیام کوتاه به چند نفر بطور همزمان
 • امکان کنترل ارتباط و خاموش کردن چندین سرور توسط نرم افزار مرکزی در مواقع خاص
 • مونیتور کردن ریست شدن سرور توسط نرم افزار و ارسال پیام کوتاه
 • مونیتور کردن قطع و وصل شدن برق توسط نرم افزار و ارسال پیام کوتاه
 • مونیتور کردن قطع و وصل شدن UPS توسط نرم افزار و ارسال پیام کوتاه
 • قابلیت ارتباط با سیستم کنترل دسترسی و بازکردن در توسط پیام کوتاه
 • قابلیت کنترل سرویس های ویندوز سرور عم از DNS, DHCP و…
 • امکان دریافت وضعیت اتاق سرور با استفاده از پیام کوتاه
 • گزارش گیری های مختلف تحت وب و شبکه محلی

دیتاسنتر چیست؟

دیتاسنتر چیست؟

دیتاسنتر چیست؟

What is a datacenter?

 

دیتاسنتر یا مراکز داده مجموعه ای از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری است با زیر ساخت های امنیتی ، اطلاعاتی که برای نگه داری و پشتیبانی از سرویس های تحت شبکه اینترنت ، اینترانت ، اکسترانت استفاده میشود ، دیتاسنتر یا مرکز داده و یا اتاق سرور در حقیقت محل نگه داری داده های تحت وب است.

شرکت های ارائه دهنده خدمات تحت وب با اجاره قسمتی از مراکز داده یا همان دیتاسنتر به صورت مستقیم یا غیر مستقیم  ، قسمتی از دیتا سنتر را با نام سرور تهیه میکنند و اقداماتی در جهت بهینه سازی سرور تهیه شده انجام می دهند و با اتصال سرور به اینترنت امکان میزبانی وب سایت ها بر روی این فضا فراهم میشود.در ادامه با سایت اتاق سرور دات کام مرجع تخصصی شبکه و زیرساخت همراه باشید .

بنابراین دیتاسنتر محلی است که صدها و یا هزاران سرور را در رک ها  rack ، کیج ها، Cage  و اتاق های مختلف جای می دهد.
ساختمان دیتاسنتر از بخش های مختلفی مانند اتاق کنترل، اتاق سرور، ژانراتورها، تاسیسات خنک سازی، انبار سخت افزار، اتاق UPS و Battery backup ، اتاق نگه داری از وسایل اطفای حریق، اتاق مدیریت شبکه تشکیل می شود، هر چند که با توجه به نیازها، طراحی و امکانات و زیرساخت برای هر مرکز داده کاملا می تواند متفاوت باشد.

استانداردهای دیتاسنتر:
دیتاسنتر بر اساس چندین نوع استاندارد تعبیه شده است.
که اینک به بررسی دونوع  TIA942 و BICSI می پردازیم :
در سال 2010 استاندارد bicsi2010 منتشر شد و در سال 2011 نسخه نهایی اصلاح شده آن منتشر شد. استاندارد TIA942 زمانی تنها مرجع استاندارد ساخت مرکز داده بود که به خودی خود تنها بخش های Telecommunication مرکز داده را پوشش می داد و اشاراتی نیز به سایر استاندارد ها داشت .
استاندارد TIA942  را زمانی که مطالعه کردیم تعداد زیادی علامت سوال در ذهن ها بوجود می آمد که برای رفع آنها نیاز بود به مراجع و مآخذ اعلام شده در استاندارد مراجعه نموده و پاسخ سوالات خود را در یابیم .
استاندارد BICSI محدوده وسیع تری را در حوزه دیتاسنتر پوشش می دهد . مثلا در استاندارد TIA942 اشاره مختصری به بحث سرمایش شده است اما در BICSI  صفحات زیادی به توضیحات این مقوله اختصاص یافته است .
استاندارد BICSI  برای ساخت یک دیتاسنتر تمام عیار منتشر شده است در این استاندارد به جزئیات زیادی توجه شده . مثلا به آب ورودی ساختمان ، قطر لوله و حتی محل جمع آوری زباله ها نیز توجه شده است . در ابتدا محدوده (Scope) تعریف و واحد های مورد استفاده توضیح داده شده و سپس به عنوان اولین مبحث Space Planning مطرح می گردد .
قبل از ایجاد دیتا سنتر باید موارد زیر را در نقشه آن به طور کامل در نظر بگیریم:
–    تهیه نقشه مهندسی ساختمان
–    مسیر گذاری کف وسقف جهت کابل کشی برق و شبکه
–    فاصله قرار گیری رک ها از هم

اتاق سرور استاندارد
 سرورها باید در اتاق سرور استاندارد مستقر شوند چون امنیت فیزیکی و کنترل محیطی را به طور بهینه می توان ارائه کرد؛ سرور هایی که در این اتاق قرار می گیرند باید تمام الزامات امنیتی در آنها رعایت شود.

اتاق سرور چیست ؟ 
هر اتاقی که یک یا چند کامپیوتر برای ارائه خدمات برای گروهی از کاربران از طریق شبکه دارد، یک اتاق سرور نامیده می شود. این دامنه ای از اتاق سرور کوچک تا دیتاسنترهای بزرگ تر می باشد.

موقعیت

مکانی باید انتخاب شود که بتوان از کنترل های فیزیکی و محیطی مطمئن شد. مکان باید در برابر آتش، سیل و سایر خطرات مشابه، ایمن باشد. اتاق سرور استاندارد در جایی قرار دارد که سر و صدا در کار دفاتر و اتاق ها خلل ایجاد نکند.

امنیت محیط

تمام اتاق های سرور باید دیوارهای محکم از سقف تا کف داشته باشند. در بخش هایی که کف کاذب یک سقف کاذب وجود دارد، دیوار باید تا زیر کف کاذب و بالای سقف کاذب کشیده شود تا مانع از ورود اشخاص شود. رک های دارای قفل یا قفسه هم برای امنیت استفاده می شود.

دسترسی فیزیکی

دسترسی فیزیکی به اتاق سرور باید تنها محدود به چند نفر شود که اجازه دسترسی را به طور قانونی دارند. استفاده از کارت خوان یا قفل الکترونیک برای اجازه دسترسی نسبت به کلیدهای مرسوم، پیشنهاد می شود؛ اگر از کلید استفاده می شود، باید عبارت “عدم کپی برداری”، روی آن حک شود. لیست افراد مجاز برای ورود باید حداقل هر فصل توسط صاحبان دیتاسنتر بررسی شود. باید کلیدها یا کارت های دسترسی گم شده یا دزدیده شده مشخص شوند.

استفاده از دوربین های مدار بسته برای کنترل و ثبت ورود و خروج و کار در این فضا پیشنهاد می شود. ثبت زمان ورود، زمان خروج، هدف از دسترسی فیزیکی توسط بازدید کنندگان یا پرسنل مجاز باید مشخص شود. بازدیدکنندگان باید کارت شناسایی داشته باشند. بازدید کنندگان توسط پرسنل مجاز در تمامی زمان ها باید اسکورت شوند.

ملاحظات و بررسی های ساختاری:

اتاق سرور استاندارد باید در جایی مستقر باشد که بتواند وزن تمام سیستم ها از جمله سیستم هایی که قرار است در آینده نصب شود را تحمل کند. اندازه چارچوب در باید مناسب بردن و آوردن تجهیزات باشد. برای ساختار جدید، درها باید ۴۲ اینچ عرض و ۹ فوت ارتفاع داشته باشند. اگر لولا خارج از اتاق است، درها باید از پین های قفل لولا استفاده کنند.

سقف اتاق باید حداقل ۹ فوت ارتفاع داشته باشد.

اتاق سرور استاندارد نباید پنجره رو به بیرون داشته باشد.

ترتیب چیدمان تجهیزات باید به گونه ای باشد که فضای مناسب در اطراف رک ها داشته باشد.

۴ فوت از جلو و ۳ فوت از عقب پیشنهاد می شود.

برق اتاق سرور باید مدارهای مناسب برای تمام تجهیزات به همراه یک یا چند مدار اضافی در صورت آسیب رسیدن به مدار اصلی را داشته باشد. سیستم های مهم و اصلی باید به UPS و یا برق ژنراتور بسته به الزامات کسب و کار متصل باشد UPS  و یا ژنراتور برق باید حداقل سالانه تست شود و بر اساس خصوصیات و ویژگی های تولید کننده نگهداری شود.

اتاق های بزرگ باید سوئیچ خاموش اضطراری داشته باشند. باید رویه های مربوطه در اتاق نصب شود و توضیح دهید که در هنگام قطعی برق چکار باید انجام داد. باید سیستم نورپردازی اضطراری هم داشته باشند.

کنترل درجه حرارت

اتاق سرور استاندارد باید کنترل درجه حرارت مناسب برای حفظ دمای اتاق بر اساس محدودیت تعریف شده برای سخت افزارهای موجود در اتاق را داشته باشد. باید تهویه هوای مناسب برای حفظ درجه حرارت بین ۶۵ – ۷۰ درجه فارنهایت داشته باشد. کنترل های محیطی باید مجهز به سیستم های هشدار دهنده در هنگام بروز مشکل باشند. برای اتاق های بزرگ، سیستم ها و تجهیزات خنک کننده باید برای حداکثر سازی کارآیی نصب شود.

اتاق سرور ، قلب هر کسب و کار است. بدون مدیریت پیوسته و کارآمد داده، ذخیره و انتشار، بیشتر کسب و کارها نمی توانند به درستی کار کنند و اگر برای سیستم مشکلی ایجاد شود، نمی توان کار کرد. اهداف اساسی در خصوص طراحی اتاق سرور باید کارآیی و ثبات همراه با تجهیزات در سطوح بهینه باشد. در این مقاله به پنج نکته که در هنگام طراحی اتاق سرور باید به آنها توجه شود اشاره می کنیم:

فضای باز، تمیز و با تهویه مناسب

 اتاق سرور باید تمیز، بدون گرد و غبار باشد و تهویه مناسب داشته باشد. سرورها و سایر کامپیوترها به طور طبیعی گرما ایجاد می کنند و تهویه نامناسب می تواند منجر به گرمای بیش از حد و خرابی شود. در طراحی اتاق سرور مطمئن شوید که فضای کافی بین واحدها برای نظافت منظم و دسترسی راحت برای تعمیر و نگهداری با حداقل فضاهای غیر قابل دسترسی که گرد و غبار روی هم انباشته می شود، وجود دارد.

کنترل های محیطی و لوازم خنک کننده مناسب

هر چه تهویه و خنک سازی بیشتری برای سرورها فراهم شود، کمتر احتمال دارد بیش از حد گرم شوند. مطمئن شوید که کنترل های محیطی و تخلیه موثر را برای طراحی اتاق سرور در نظر گرفته اید. لوازم جانبی بسیاری در بازار وجود دارند تا به تسهیل خنک سازی کمک کنند، از جمله کف کاذب، کابینت های خود خنک کننده و IRC.

 تامین برق اضطراری

مهم است که سیستم الکتریکی اتاق سرور برای ادامه کار در حین اختلال در برق، طراحی شود. همچنین مهم است مطمئن شد که برق برای واحدهای شما، به درستی توزیع شده است. ژنراتورهای بک آپ و باتری ها به سالم ماندن تامین برق ادامه می دهند و واحدهای توزیع برق می توانند مقدار درستی از برق را در تمام زمان ها به مکان مناسب منتقل کنند.

 جلوگیری از بهم ریختگی سیم ها

بخش کلیدی دیگر طراحی اتاق سرور، مسیریابی موثر و مناسب کابل و سیم ها است. در هم و برهمی سیم ها، حوادثی هستند که آماده هستند هر زمانی رخ دهند. مطمئن شوید که مسیر مناسبی مشخص کرده اید تا سیم ها و اتصالات بتوانند بدون خطر قطعی، کشیدن و کندن منتقل شوند و مطمئن شوید که نقشه اتصالات را ترسیم کرده اید تا متخصصین فناوری اطلاعات بدانند که در چه جایی مشکلات را شناسایی کرده و به آنها دسترسی پیدا کنند.

 فراهم سازی محیط کار با کیفیت

در هنگام طراحی اتاق سرور ، فراموش نکنید که به فکر کارکنان فناوری اطلاعات باشید. مطمئن شوید که یک فضای کار با طراحی خوب، روشن و مطابق با ارگونومی فراهم می کنید تا کارکنان فناوری اطلاعات بتوانند به راحتی و به طور موثر بر آن نظارت داشته باشند.

مشخصات محیطی:

 • اتاق نباید پنجره داشته باشد
 • فضا به اندازه کافی برای رشد و توسعه آتی، بزرگ باشد
 • سقف باید حداقل نه فوت ارتفاع داشته باشد

مشخصات تجهیزات:

 • رک های کامپیوتر باید حداقل ۴۲ اینچ فاصله داشته باشند
 • تمام رک ها باید مجهز به امکانات لرزه ای مناسب باشند
 • تجهیزات محاسباتی باید حداکثر شدن الکتریکی ۳۰۰ وات در هر مربع فوت را داشته باشند
 • در اتاق سرور باید بر آتش، دود، آب و رطوبت نظارت داشت

مشخصات خنک سازی:

 • از تجهیزات خنک سازی با فن های متغیر سرعت استفاده شود
 • سیستم های خنک سازی از کف با حداقل ارتفاع ۲۴ اینچ با توانایی تحمل بار رک های سرور و تجهیزات نیاز است

 برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

سایت طرح ریزان حامی