Showing 1-1 of 1 item.

شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری Computer Networks

Computer Networks

 

در دنیای امروزی با پیشرفت هر لحظه فناوری اطلاعات و بالا رفتن حجم زیاد اطلاعات، استفاده از شبکه های کامپیوتری برای انتقال اطلاعات امری لازم می باشد در گذشته و کلا( در محیط های غیر شبکه ای) ، اگر کاربری قصد داشت اطلاعات سیستمی را به سیستم دیگری منتقل کند بایستی از روش های فیزیکی مانند: سی دی،فلش و ... استفاده می کرد که معایبی همچون اتلاف زمان، بالا رفتن هزینه های خریداری حافظه های جانبی و ... را در پی داشت اما امروزه با پیشرفت شبکه های کامپیوتری انتقال اطلاعات با سرعت بالا ، هزینه کمتر و بالا بردن امنیت همراه شده است.

در دسته بندی شبکه ها معیارهای متفاوتی در نظر گرفته می شود، اگر شبکه های کامپیوتری را از نظر وسعت دسته بندی کنیم می توان شبکه های کامپیوتری را در دو دسته کلی شبکه های محلی وگسترده تقسیم کنیم. شبکه محلی(Local Area Network)

رایانه ها را در وسعت یک ساختمان به هم متصل می کند اما شبکه ها گسترده (Wide Area Network) از اتصال چند شبکه کوچک که در فاصله دوری از یکدیگر قرار دارند بوجود میاید که بزرگترین شبکه همان اینترنت می باشد.

شبکه های کامپیوتری را می توان با سیم یا بدون سیم (Wireless) ایجاد کرد که برای انتخاب هر روش بایستی معیارهایی مانند هزینه برپاسازی، امنیت، راحتی نصب و ... را درنظر گرفت در شبکه های کابلی از فناوری ethernet می شود ولی در شبکه های بی سیم فناوری Wi-Fi استفاده می شود که در سه استاندارد 802.11 a-802.11 b- 802.11 g عرضه می گردد.

در راه اندازی  شبکه های کابلی بایستی از هر نود در شبکه تا سوییج کابل کشی کرد که متحمل کارهایی همچون سوراخ کردن دیوارها برای نصب داکت و کابل کشی داخل آنها می شود به همین دلیل برپاسازی شبکه های کابلی مدت زمان بیشتری طول می کشد. 

در برپاسازی شبکه های سیمی خریداری تجهیزاتی مانند سویچ و کابل های زوج به هم تابیده و... هزینه برپاسازی شبکه های سیمی را نسبت به بی سیم بالا می برد اما اگر نیاز به تغییر محیط دفتر در آینده باشد شبکه های بی سیم اولویت خواهند داشت ، رشد روز به روز بکارگیری شبکه های بی سیم نیز هزینه آنها را  کاهش می دهد.

 

  رسانه انتقال در شبکه های بی سیمهوا می باشد، برای بالا بردن امنیت آن بایستی از رمز نگاری  WEP استفاده کرد در حالی که در شبکه های سیمی وجود دیواره آتش الزامی می باشد زیرا تجهیزاتی که در بر پایی شبکه های سیمی استفاده می شوند توانایی انجام وظایف دیواره آتش را ندارند و یک دیواره آتش مجزا در شبکه های سیمی قرار می گیرد اما تجهیزاتی که در شبکه های بی سیم استفاده می شوند داخل خود دیواره آتش نرم افزاری دارند و فقط می بایست تنظیمات آنها را اجرا کرد. با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه امنیت شبکه های بی سیم شده ولی فعلا امنیت در شبکه های سیمی بالاتر می باشد و دلیل انتخاب شبکه های سیمی در بسیاری از سازمان ها نیز همبن بالا بودن امنیت در آنهادمی باشد. قابلیت اطمینان تجهیزات کابلی بالا تر بوده فقط می بایست هنگام نصب یا جابجایی این تجهیزات دقت زیادی داشت.

 

حال برای تصمیم گیری در انتخاب شبکه سیمی یا بی سیم با توجه به مطالب ذکر شده چند مورد را خلاصه وار بیان می کنیم:

  • نصب و راه اندازی شبکه بی سیم (Wlan) بسیار راحت تر از شبکه سیمی می باشد.
  • هزینه ایجاد یک شبکه کابلی بالاتر از ایجاد یک شبکه بی سیم می باشد.
  • قابلیت اعتماد شبکه های سیمی بسیار بالاتر از شبکه های بی سیم می باشد.
  • امنیت در شبکه های بی سیم بدلیل پخش شدن سیگنال ها بسیار کمتر از شبکه های سیمی می باشد.
  • کارایی شبکه های سیمی بسیار بالاتر از شبکه های بی سیم می باشد

تقسیم بندی براساس توپولوژي

الگوی هندسی استفاده شده جهت اتصال کامپیوترها،توپولوژی نامیده میشود.توپولوژی انتخاب شده برای پیاده سازی شبکه ها،عاملی مهم در جهت کشف و برطرف نمودن خطا در شبکه خواهد بود

نوع توپولوژی انتخابی جهت اتصال کامپیوترها به یک دیگر،مستقیما"بر روی محیط انتقال وروش های استفاده ازخط تاثیر میگذارد.عوامل مختلفی جهت انتخاب یک توپولوژی بهینه مطرح میشوند، که مهمترین عوامل شامل:

-هزینه :هر نوع محیط انتقال که برای شبکه LAN  انتخاب گردد،در نهایت باید عملیات نصب شبکه در یک ساختمان پیاده سازی شود.عملیات فوق فرآیندی طولانی جهت نصب کانال های مربوطه به کابل ها و محل عبورکابل ها در ساختمان است.در حالت ایده آل کابل کشی و ایجاد کانال های مربوطه باید قبل از تصرف و به کارگیری ساختمان انجام گرفته باشد.به هر حال باید هزینه ی نصب شبکه بهینه گردد.

 

-انعطاف پذیری :  یکی از مزایای شبکه های LAN،توانایی پردازش داده ها و گستردگی و توزیع گره ها در یک محیط است.بدین ترتیب توان محاسباتی سیستم و منابع موجود در اختیار تمام استفاده کنندگان قرار خواهد گرفت.در ادارات همه چیزتغیر خواهد کرد(لوازم اداری،اتاقها،...).توپولوژی انتخابی میبایست به راحتی امکان تغییر پیکربندی در شبکه را فراهم کند.مثلا "ایستگاهی را ازنقطه ای به نقطه ی دیگرانتقال یا قادر به ایجاد یک ایستگاه جدید در شبکه باشیم.

سه نوع توپولوژی رایج در شبکه های LANاستفاده میگردد:

  • BUS
  • STAR
  • RING

-BUS : یکی از رایج ترین توپولوژی ها برای پیاده سازی شبکه های LANاست.

-STAR : در اين نوع توپولوژی همانگونه که از نام آن مشخص است ، از مدلی شبيه "ستاره" استفاده می گردد. در اين مدل تمام کامپيوترهای موجود در شبکه معمولا" به يک دستگاه خاص با نام " هاب " متصل خواهند شد.

-RING : در اين نوع توپولوژی تمام کامپيوترها بصورت يک حلقه به يکديگر مرتبط می گردند. تمام کامپيوترهای موجود در شبکه ( سرويس دهنده ، سرويس گيرنده ) به يک کابل که بصورت يک دايره بسته است ، متصل می گردند. در مدل فوق هر گره به دو و فقط دو همسايه مجاور خود متصل است . اطلاعات از گره مجاور دريافت و به گره بعدی ارسال می شوند. بنابراين داده ها فقط در يک جهت حرکت کرده و از ايستگاهی به ايستگاه ديگر انتقال پيدا می کنند.

 

 

.